Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Itgrations strandede softwareprojekt til flere millioner skulle udelukkende bruges til at presse en stor konkurrent, siger tidligere direktør, som dog afviser mystik omkring lukningen af selskabet.

Artikel top billede

Der er intet odiøst i lukningen af firmaet Itgration, der på få år har haft et samlet underskud på mere end seks millioner kroner.

Det siger Itgrations nu forhenværende direktør, Thomas Rørbæk.

En del af det store underskud skal ses i lyset af afskrivningen af et softwareprojekt til fire millioner kroner, der skulle udvikles til styring af kasseapparater og baggrundsudstyr inden for retailbranchen.

"Softwareprojektet blev i bund og grund brugt (af investoren KFI, red.) til at sætte pression over for den nuværende leverandør, så man brugte egentlig ikke selve softwaren til noget," siger Thomas Rørbæk, der afviser, at softwareprojektet er kuldsejlet. Det fremgik ellers af revisorpåtegningen i Itgrations seneste regnskab.

Den nuværende leverandør, som Thomas Rørbæk nævner, er EG Retail & Medie (tidligere IT Gruppen A/S), der leverer de nuværende POS-løsninger til de størstedelen af de frie købmandskæder i Danmark, herunder Dagrofa, som Itgrations finansielle partner KFI samtidig er majoritetsejer i.

Dagrofa solgte for fem år siden det daværende IT gruppen (nu EG Retail & Medie) til it-kæmpen EG. Siden hen investerede KFI-Retail i Itgration.

Itgrations milliondyre softwareprojekt blev ifølge selskabets sidste regnskab stoppet, da selskabet manglede den fornødne kapital.

Men den nu forhenværende Itgration-direktør Thomas Rørbæk præciserer overfor CRN, at investoren KFI-Retails formål med at investere i Itgration handlede om at presse Dagrofas nuværende leverandør EG Retail & Medie.

"Vores finansielle partner, KFI, havde jo en interesse i at skabe de bedste muligheder for detailhandelen, og så brugte vi projektet som pression over for den nuværende leverandør," siger han.

At selskabet blev lukket med et stort underskud, er der ifølge Thomas Rørbæk en naturlig forklaring på. Det handlede om, at Itgration efter sidste års frasalg af hosting-aktiviteterne alene var et udviklingsselskab.

"Så der var jo kun udgifter," konstaterer han.

Læs reaktionen fra KFI's nye diretør:


Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura