Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Itgrations strandede softwareprojekt til flere millioner skulle udelukkende bruges til at presse en stor konkurrent, siger tidligere direktør, som dog afviser mystik omkring lukningen af selskabet.

Artikel top billede

Der er intet odiøst i lukningen af firmaet Itgration, der på få år har haft et samlet underskud på mere end seks millioner kroner.

Det siger Itgrations nu forhenværende direktør, Thomas Rørbæk.

En del af det store underskud skal ses i lyset af afskrivningen af et softwareprojekt til fire millioner kroner, der skulle udvikles til styring af kasseapparater og baggrundsudstyr inden for retailbranchen.

"Softwareprojektet blev i bund og grund brugt (af investoren KFI, red.) til at sætte pression over for den nuværende leverandør, så man brugte egentlig ikke selve softwaren til noget," siger Thomas Rørbæk, der afviser, at softwareprojektet er kuldsejlet. Det fremgik ellers af revisorpåtegningen i Itgrations seneste regnskab.

Den nuværende leverandør, som Thomas Rørbæk nævner, er EG Retail & Medie (tidligere IT Gruppen A/S), der leverer de nuværende POS-løsninger til de størstedelen af de frie købmandskæder i Danmark, herunder Dagrofa, som Itgrations finansielle partner KFI samtidig er majoritetsejer i.

Dagrofa solgte for fem år siden det daværende IT gruppen (nu EG Retail & Medie) til it-kæmpen EG. Siden hen investerede KFI-Retail i Itgration.

Itgrations milliondyre softwareprojekt blev ifølge selskabets sidste regnskab stoppet, da selskabet manglede den fornødne kapital.

Men den nu forhenværende Itgration-direktør Thomas Rørbæk præciserer overfor CRN, at investoren KFI-Retails formål med at investere i Itgration handlede om at presse Dagrofas nuværende leverandør EG Retail & Medie.

"Vores finansielle partner, KFI, havde jo en interesse i at skabe de bedste muligheder for detailhandelen, og så brugte vi projektet som pression over for den nuværende leverandør," siger han.

At selskabet blev lukket med et stort underskud, er der ifølge Thomas Rørbæk en naturlig forklaring på. Det handlede om, at Itgration efter sidste års frasalg af hosting-aktiviteterne alene var et udviklingsselskab.

"Så der var jo kun udgifter," konstaterer han.

Læs reaktionen fra KFI's nye diretør:


Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,