Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Itgrations strandede softwareprojekt til flere millioner skulle udelukkende bruges til at presse en stor konkurrent, siger tidligere direktør, som dog afviser mystik omkring lukningen af selskabet.

Artikel top billede

Der er intet odiøst i lukningen af firmaet Itgration, der på få år har haft et samlet underskud på mere end seks millioner kroner.

Det siger Itgrations nu forhenværende direktør, Thomas Rørbæk.

En del af det store underskud skal ses i lyset af afskrivningen af et softwareprojekt til fire millioner kroner, der skulle udvikles til styring af kasseapparater og baggrundsudstyr inden for retailbranchen.

"Softwareprojektet blev i bund og grund brugt (af investoren KFI, red.) til at sætte pression over for den nuværende leverandør, så man brugte egentlig ikke selve softwaren til noget," siger Thomas Rørbæk, der afviser, at softwareprojektet er kuldsejlet. Det fremgik ellers af revisorpåtegningen i Itgrations seneste regnskab.

Den nuværende leverandør, som Thomas Rørbæk nævner, er EG Retail & Medie (tidligere IT Gruppen A/S), der leverer de nuværende POS-løsninger til de størstedelen af de frie købmandskæder i Danmark, herunder Dagrofa, som Itgrations finansielle partner KFI samtidig er majoritetsejer i.

Dagrofa solgte for fem år siden det daværende IT gruppen (nu EG Retail & Medie) til it-kæmpen EG. Siden hen investerede KFI-Retail i Itgration.

Itgrations milliondyre softwareprojekt blev ifølge selskabets sidste regnskab stoppet, da selskabet manglede den fornødne kapital.

Men den nu forhenværende Itgration-direktør Thomas Rørbæk præciserer overfor CRN, at investoren KFI-Retails formål med at investere i Itgration handlede om at presse Dagrofas nuværende leverandør EG Retail & Medie.

"Vores finansielle partner, KFI, havde jo en interesse i at skabe de bedste muligheder for detailhandelen, og så brugte vi projektet som pression over for den nuværende leverandør," siger han.

At selskabet blev lukket med et stort underskud, er der ifølge Thomas Rørbæk en naturlig forklaring på. Det handlede om, at Itgration efter sidste års frasalg af hosting-aktiviteterne alene var et udviklingsselskab.

"Så der var jo kun udgifter," konstaterer han.

Læs reaktionen fra KFI's nye diretør:


Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S