Ingen kanin fra Apple før Microsofts storlancering fredag

Overskygger ikke lancering af Windows 8 og Surface på fredag. Kanalpartnere venter spændt på om de får lov til at være med på Surface-bølgen.

Artikel top billede

Apple lancerede tirsdag aften den ventede iPad Mini og en række andre produkter. Læs om lanceringen på CRNs søstersite ComON her.

Imens venter kanalen på, hvad Microsoft har i posen. Danske forhandlere har tidligere udtrykt forhåbninger om, at lanceringen af Windows 8 og Surface på fredag kan give dem vind i sejlene.

Også i England er forhandlere spændt. Især på hvad lanceringen af tablet-platformen Surface kan give af muligheder for dem.

Microsofts udmeldinger er hidtil gået på, at Surface skal sælges direkte fra producentens webshop og gennem retail, men flere forhandlere, som CRNs engelske søstermedie har talt med, forventer at den meget hurtigt vil blive solgt gennem kanalen.

"Jeg håber sandelig vi får mulighed for at købe den gennem distribution. Vi oplever en kraftig interesse fra vores kunder. Rigtig mange kunder har holdt deres iPad-ordrer tilbage, for at kunne købe Microsoft tablets i stedet. Udstyret med god hardware og Windows 8, vil det være så fedt at kunne sælge den," siger Richard Gibbons, software manager fra forhandleren Bechtle til engelske CRN.

Samme holdning har flere forhandlere. Blandt andet Stuart Fenton, direktør for den britiske erhvervsforhandler Insight.

"Jeg forventer, at hvis successen med det direkte salg bliver begrænset, så vil kanalen blive involveret i enten første eller andet kvatal (2013, red). Og når vi taler om markedet uden for USA, så tror jeg det bliver tilfældet," siger han.

Microsoft har endnu ikke ønsket at tale om deres kanalstrategi for Surface.

Læs om Microsoft, Surface og kanalen:


Læs mere om iPad Mini på ComON:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job