Ingen kanin fra Apple før Microsofts storlancering fredag

Overskygger ikke lancering af Windows 8 og Surface på fredag. Kanalpartnere venter spændt på om de får lov til at være med på Surface-bølgen.

Artikel top billede

Apple lancerede tirsdag aften den ventede iPad Mini og en række andre produkter. Læs om lanceringen på CRNs søstersite ComON her.

Imens venter kanalen på, hvad Microsoft har i posen. Danske forhandlere har tidligere udtrykt forhåbninger om, at lanceringen af Windows 8 og Surface på fredag kan give dem vind i sejlene.

Også i England er forhandlere spændt. Især på hvad lanceringen af tablet-platformen Surface kan give af muligheder for dem.

Microsofts udmeldinger er hidtil gået på, at Surface skal sælges direkte fra producentens webshop og gennem retail, men flere forhandlere, som CRNs engelske søstermedie har talt med, forventer at den meget hurtigt vil blive solgt gennem kanalen.

"Jeg håber sandelig vi får mulighed for at købe den gennem distribution. Vi oplever en kraftig interesse fra vores kunder. Rigtig mange kunder har holdt deres iPad-ordrer tilbage, for at kunne købe Microsoft tablets i stedet. Udstyret med god hardware og Windows 8, vil det være så fedt at kunne sælge den," siger Richard Gibbons, software manager fra forhandleren Bechtle til engelske CRN.

Samme holdning har flere forhandlere. Blandt andet Stuart Fenton, direktør for den britiske erhvervsforhandler Insight.

"Jeg forventer, at hvis successen med det direkte salg bliver begrænset, så vil kanalen blive involveret i enten første eller andet kvatal (2013, red). Og når vi taler om markedet uden for USA, så tror jeg det bliver tilfældet," siger han.

Microsoft har endnu ikke ønsket at tale om deres kanalstrategi for Surface.

Læs om Microsoft, Surface og kanalen:


Læs mere om iPad Mini på ComON:

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S