EG-direktør om pression: Det har intet på sig

Direktøren i EG afviser, at der har været tale om, selskabet skulle være udsat for pression fra Itgration-investor.

Artikel top billede

Et dyrt softwareprojekt, der nu er strandet, fra firmaet Itgration skulle i bund og grund bruges som pression over for EG Retail & Medie, et datterselskab til EG.

Sådan lød det fra Itgrations nu forhenværende direktør Thomas Rørbæk.

Den udlægning er Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EG, langt fra enig i. Han afviser blankt, at EG skulle være udsat for pression.

"Jeg kender godt selskabet og ved, at de var på vej med nt eller anden løsning, men at KFI skulle bruge det som pression mod os, det siger mig ikke noget som helst," siger han til CRN.

EG købte for fem år siden KFIs leverandør IT Gruppen ud af Dagrofa, som har KFI som aktionær. Leif Vestergaard har derfor svært ved at nikke genkendende til, at KFI skulle have brugt Itgrations nu strandede softwareprojekt som pressionsmiddel over for EG og understreger samtidig over for CRN, at EG har et tæt samarbejde med KFI.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S