EG-direktør om pression: Det har intet på sig

Direktøren i EG afviser, at der har været tale om, selskabet skulle være udsat for pression fra Itgration-investor.

Artikel top billede

Et dyrt softwareprojekt, der nu er strandet, fra firmaet Itgration skulle i bund og grund bruges som pression over for EG Retail & Medie, et datterselskab til EG.

Sådan lød det fra Itgrations nu forhenværende direktør Thomas Rørbæk.

Den udlægning er Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EG, langt fra enig i. Han afviser blankt, at EG skulle være udsat for pression.

"Jeg kender godt selskabet og ved, at de var på vej med nt eller anden løsning, men at KFI skulle bruge det som pression mod os, det siger mig ikke noget som helst," siger han til CRN.

EG købte for fem år siden KFIs leverandør IT Gruppen ud af Dagrofa, som har KFI som aktionær. Leif Vestergaard har derfor svært ved at nikke genkendende til, at KFI skulle have brugt Itgrations nu strandede softwareprojekt som pressionsmiddel over for EG og understreger samtidig over for CRN, at EG har et tæt samarbejde med KFI.

Læs mere:

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS