EG-direktør om pression: Det har intet på sig

Direktøren i EG afviser, at der har været tale om, selskabet skulle være udsat for pression fra Itgration-investor.

Artikel top billede

Et dyrt softwareprojekt, der nu er strandet, fra firmaet Itgration skulle i bund og grund bruges som pression over for EG Retail & Medie, et datterselskab til EG.

Sådan lød det fra Itgrations nu forhenværende direktør Thomas Rørbæk.

Den udlægning er Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EG, langt fra enig i. Han afviser blankt, at EG skulle være udsat for pression.

"Jeg kender godt selskabet og ved, at de var på vej med nt eller anden løsning, men at KFI skulle bruge det som pression mod os, det siger mig ikke noget som helst," siger han til CRN.

EG købte for fem år siden KFIs leverandør IT Gruppen ud af Dagrofa, som har KFI som aktionær. Leif Vestergaard har derfor svært ved at nikke genkendende til, at KFI skulle have brugt Itgrations nu strandede softwareprojekt som pressionsmiddel over for EG og understreger samtidig over for CRN, at EG har et tæt samarbejde med KFI.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS