EG-direktør om pression: Det har intet på sig

Direktøren i EG afviser, at der har været tale om, selskabet skulle være udsat for pression fra Itgration-investor.

Artikel top billede

Et dyrt softwareprojekt, der nu er strandet, fra firmaet Itgration skulle i bund og grund bruges som pression over for EG Retail & Medie, et datterselskab til EG.

Sådan lød det fra Itgrations nu forhenværende direktør Thomas Rørbæk.

Den udlægning er Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EG, langt fra enig i. Han afviser blankt, at EG skulle være udsat for pression.

"Jeg kender godt selskabet og ved, at de var på vej med nt eller anden løsning, men at KFI skulle bruge det som pression mod os, det siger mig ikke noget som helst," siger han til CRN.

EG købte for fem år siden KFIs leverandør IT Gruppen ud af Dagrofa, som har KFI som aktionær. Leif Vestergaard har derfor svært ved at nikke genkendende til, at KFI skulle have brugt Itgrations nu strandede softwareprojekt som pressionsmiddel over for EG og understreger samtidig over for CRN, at EG har et tæt samarbejde med KFI.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job