EG-direktør om pression: Det har intet på sig

Direktøren i EG afviser, at der har været tale om, selskabet skulle være udsat for pression fra Itgration-investor.

Artikel top billede

Et dyrt softwareprojekt, der nu er strandet, fra firmaet Itgration skulle i bund og grund bruges som pression over for EG Retail & Medie, et datterselskab til EG.

Sådan lød det fra Itgrations nu forhenværende direktør Thomas Rørbæk.

Den udlægning er Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EG, langt fra enig i. Han afviser blankt, at EG skulle være udsat for pression.

"Jeg kender godt selskabet og ved, at de var på vej med nt eller anden løsning, men at KFI skulle bruge det som pression mod os, det siger mig ikke noget som helst," siger han til CRN.

EG købte for fem år siden KFIs leverandør IT Gruppen ud af Dagrofa, som har KFI som aktionær. Leif Vestergaard har derfor svært ved at nikke genkendende til, at KFI skulle have brugt Itgrations nu strandede softwareprojekt som pressionsmiddel over for EG og understreger samtidig over for CRN, at EG har et tæt samarbejde med KFI.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job