Forhandler: Windows 8 vinder på den lange bane

Forhandler tror først at Windows 8-effekten kommer, når der kommer flere produkter.

Artikel top billede

I modsætning til Sønderborgforhandleren Nova Data, Electronics Center fra Esbjerg og Skiveforhandleren JA Computer, som har valgt at holde midnatsåbent ved Windows 8-lanceringen, så tager Labtech-kæden det mere roligt.

Ingen af Labtechs seks butikker holder åbnet i nat, når Windows 8 gives fri.

"Vi tager det mere stille og roligt og ser hvordan kunderne tager imod Windows 8," siger Labtech-direktør Frank B. Andersen.

Han mener ikke, at han som forhandler har nogen fordel i at slå stort på tromme i forbindelse med lanceringen.

"Det er først, når der med tiden kommer produkter, der får tingene til at hænge, at vi kan få udbytte af at slå på tromme for Windows 8. Jeg ser det som en mere glidende introduktion, frem for en stor lancering," siger Frank B. Andersen.

Der er dog ikke nogen tvivl om, at han ser frem til Windows 8.

"Jeg glæder mig til Surface og trådløst tv-signal, og alle de ting, der kommer. Branchen er ved at vågne, så nu håber jeg også, at vi kan blive endnu bedre til at få vist det rigtig til markedet," siger han.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS