Forhandler: Windows 8 vinder på den lange bane

Forhandler tror først at Windows 8-effekten kommer, når der kommer flere produkter.

Artikel top billede

I modsætning til Sønderborgforhandleren Nova Data, Electronics Center fra Esbjerg og Skiveforhandleren JA Computer, som har valgt at holde midnatsåbent ved Windows 8-lanceringen, så tager Labtech-kæden det mere roligt.

Ingen af Labtechs seks butikker holder åbnet i nat, når Windows 8 gives fri.

"Vi tager det mere stille og roligt og ser hvordan kunderne tager imod Windows 8," siger Labtech-direktør Frank B. Andersen.

Han mener ikke, at han som forhandler har nogen fordel i at slå stort på tromme i forbindelse med lanceringen.

"Det er først, når der med tiden kommer produkter, der får tingene til at hænge, at vi kan få udbytte af at slå på tromme for Windows 8. Jeg ser det som en mere glidende introduktion, frem for en stor lancering," siger Frank B. Andersen.

Der er dog ikke nogen tvivl om, at han ser frem til Windows 8.

"Jeg glæder mig til Surface og trådløst tv-signal, og alle de ting, der kommer. Branchen er ved at vågne, så nu håber jeg også, at vi kan blive endnu bedre til at få vist det rigtig til markedet," siger han.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S