Forhandler: Windows 8 vinder på den lange bane

Forhandler tror først at Windows 8-effekten kommer, når der kommer flere produkter.

Artikel top billede

I modsætning til Sønderborgforhandleren Nova Data, Electronics Center fra Esbjerg og Skiveforhandleren JA Computer, som har valgt at holde midnatsåbent ved Windows 8-lanceringen, så tager Labtech-kæden det mere roligt.

Ingen af Labtechs seks butikker holder åbnet i nat, når Windows 8 gives fri.

"Vi tager det mere stille og roligt og ser hvordan kunderne tager imod Windows 8," siger Labtech-direktør Frank B. Andersen.

Han mener ikke, at han som forhandler har nogen fordel i at slå stort på tromme i forbindelse med lanceringen.

"Det er først, når der med tiden kommer produkter, der får tingene til at hænge, at vi kan få udbytte af at slå på tromme for Windows 8. Jeg ser det som en mere glidende introduktion, frem for en stor lancering," siger Frank B. Andersen.

Der er dog ikke nogen tvivl om, at han ser frem til Windows 8.

"Jeg glæder mig til Surface og trådløst tv-signal, og alle de ting, der kommer. Branchen er ved at vågne, så nu håber jeg også, at vi kan blive endnu bedre til at få vist det rigtig til markedet," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS