CESS-partner dømt for ulovlig eksport til Iran

Ulovlig eksport til Iran udløser hård straf til amerikansk eksportør. Sagen trækker tråde til tilbageholdelsen af CESS Danmarks salgsdirektør i foråret.

Artikel top billede

Den amerikansk-iranske it-eksportør Mohammad Hajian er i Florida idømt fire års fængsel for ulovlig eksport af it-udstyr til Iran.

Den amerikanske partner, som i foråret var årsag til at salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, i flere måneder var tilbageholdt i USA, er nu blevet dømt for ulovlig eksport af it-udstyr til Iran.

Den dømte er den 57-årige Mohammad Hajian, som torsdag sidste uge ved distriktsdomstolen i Tampa, Florida, fik fire års fængsel for overtrædelse af den amerikanske handelsembargo mod det iranske præstestyre.

Samtidig har de amerikanske myndigheder beslaglagt et beløb på 10 millioner dollar (60 millioner kroner), som Hajian har tjent på den ulovlige eksport.

Hajian, der er amerikansk statsborger af iransk afstamning, har ifølge dommen blandt andet stået bag ulovlig eksport af storage-udstyr fra Hitachi Data Systems (HDS). Eksporten foregik i 2009, hvor Mohammad Hajian ved hjælp af forfalskede fakturaer og falske slutbrugererklæringer sendte udstyret til Iran via en mellemstation i Dubai. Handelen foregik gennem Hajians selskaber Nexiant, P&P Computers og RH International.

Dommen over Hajian har tråde til den nordjyske broker CESS Danmark, som også i 2009 var medvirkende til eksport af en Sun-supercomputer, som via Mohammad Hajians selskab RH International endte i Dubai.

Også ved den handel blev der anvendt forfalskede fakturaer, hvilket i marts i år førte til, at de amerikanske myndigheder i mere end to måneder tilbageholdt CESS Danmarks daværende salgsdirektør Dennis Nielsen. Sagen endte med, at Dennis Nielsen blev idømt en symbolsk bøde på 100 dollar for afgivelse af falske oplysninger.

Ifølge et dokument fra Homeland Security, som CRN er i besiddelse af, fortalte CESS Danmarks direktør Nikolaj Johansen i 2010 til de amerikanske efterforsker, at CESS i 2009 samarbejdede med Mohammad Hajian om Dubai-handelen.

Ifølge dokumentet fortalte Nikolaj Johansen ved samme lejlighed, at Mohammad Hajian var en af CESS Danmarks vigtigste kunder, og at samhandelen med Mohammad Hajian på det tidspunkt årligt udgjorde mellem fire og fem millioner dollar svarende til mellem 25 og 30 millioner kroner.

Nikolaj Johansen har ikke ønsket at kommentere dommen over den amerikanske partner. Han oplyser dog i en mail til CRN, at samarbejdet med Hajian ophørte i 2011.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S