Stærk mand får codriver til at styre opkøb

Distributør-veteran henter tysk topboss ind som nummer to i det nye Avnet.

Artikel top billede

Fire uger efter at handlen blev lukket og Magirus blev købt helt op af Avnet, har gigant-distributøren fundet sin EMEA-ledelse.

Graeme Watt, der er EMEA-direktør, forbliver dermed den stærke mand i EMEA-regionen, og ifølge ham vil den nye ledelsesstruktur drive virksomheden fremad ved hjælp af en bedre regionalisering og centralisering af ressourcer.

"Med denne struktur vil vi se en markant forøgelse af vores kundefokus og -loyalitet," siger Graeme Watt i en presesmeddelelse fra Avnet.

Magirus-grundlæggeren, Christian Magirus, bliver ny Vice President inden for EMEA-området.

Han forbliver dermed i topledelsen. Topchef Fabian von Kuenheim, der hidtil har været tæt forbundet med Christian Magirus, træder tilbage og fortsætter i en mere rådgivende funktion. Han beholder dog sin titel, mens Magirus' vice president for salg i den østlige region, Joerg Speikamp, forlader virksomheden helt.

Fire andre Magirus-topfolk bliver overflyttet til tilsvarende ledende roller i Avnet.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura