Apple giver tidligere kanalveteran silkesnoren

Den tidlige topchef for Elgigantens moderselskab fik kun få måneder i jobbet som chef for Apples butikker.

Artikel top billede

Englænderen  John Browett var Apple-direktør Tim Cooks første store ansættelse, som ny topchef for Apple. Nu er han blevet smidt på porten.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Apple ikke givet nogen forklaring på, at John Browett sammen med Apple-ikonet Scott Forstall nu forlader teknologi-giganten

Det var med store armbevægelser og en lønpakke på 320 millioner kroner, at Apple lokkede John Browett, der sad som topchef for Dixons, til at tage jobbet som chef for Apples retail-salg.

Browett blev ved ansættelsen præsenteret, som manden, der var fokuseret på service som ingen anden. Og salget i Apple Store, som Browett havde ansvaret for, steg i sidste kvartal.

Nu eventyret slut nu. Ifølge amerikanske iagttagere er det alligevel ikke en overraskelse. Browetts erfaring fra supermarkedet og Dixon-butikker, var øjensynlig ikke det bedste match til Apple eksklusive butiksstrategi.

I august offentliggjorde Browett planer om at reducere antallet af ansatte i Apple butikker. Det skulle angiveligt have været begyndelsen til enden.

Den amerikanske analytiker, Charlie Wolf fra Needham & Company, siger til New York Times, at han aldrig har været overbevist om, at Browett med sin erfaring fra Dixons, der i hans optik bevæger sig i den nedre del af retailmarkedet, var det rigtig valg for Apple.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S