Apple giver tidligere kanalveteran silkesnoren

Den tidlige topchef for Elgigantens moderselskab fik kun få måneder i jobbet som chef for Apples butikker.

Artikel top billede

Englænderen  John Browett var Apple-direktør Tim Cooks første store ansættelse, som ny topchef for Apple. Nu er han blevet smidt på porten.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Apple ikke givet nogen forklaring på, at John Browett sammen med Apple-ikonet Scott Forstall nu forlader teknologi-giganten

Det var med store armbevægelser og en lønpakke på 320 millioner kroner, at Apple lokkede John Browett, der sad som topchef for Dixons, til at tage jobbet som chef for Apples retail-salg.

Browett blev ved ansættelsen præsenteret, som manden, der var fokuseret på service som ingen anden. Og salget i Apple Store, som Browett havde ansvaret for, steg i sidste kvartal.

Nu eventyret slut nu. Ifølge amerikanske iagttagere er det alligevel ikke en overraskelse. Browetts erfaring fra supermarkedet og Dixon-butikker, var øjensynlig ikke det bedste match til Apple eksklusive butiksstrategi.

I august offentliggjorde Browett planer om at reducere antallet af ansatte i Apple butikker. Det skulle angiveligt have været begyndelsen til enden.

Den amerikanske analytiker, Charlie Wolf fra Needham & Company, siger til New York Times, at han aldrig har været overbevist om, at Browett med sin erfaring fra Dixons, der i hans optik bevæger sig i den nedre del af retailmarkedet, var det rigtig valg for Apple.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune