Sådan går det, når tusindvis af ansatte medbringer egne telefoner

Interview: Virksomhed med 55.000 ansatte åbnede op for medarbejdernes virvar af gadgets. Se her, hvordan det er gået.

Artikel top billede

Læs også:

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid

"Det hele startede, da Apple med udgivelserne af iPad og iPhone fuldstændig ændrede folks syn på teknologi," indleder Darryl Baker, innovation manager fra British American Tobacco.

Tobaksvirksomheden er ligesom mange andre virksomheder udfordret af de potentielle problemer, der kommer i kølvandet på consumerization-bølgen.

Virksomheden har dog valgt at udnytte de muligheder, der også ligger i denne trend. 

"Den samlede vækst for smartphones og tablets er enorm. Det er en kæmpe udfordring at tage hånd om, men der ligger også mange muligheder," siger Darryl Baker. 

OpenMobile-projektet

Han fortæller, hvordan British Tobacco Company begyndte at se direktører, der tog deres iPads med på arbejde, hvilket spredte sig som ringe i vandet til resten af organisationen.

"Det medførte et øget behov for at medarbejderne kunne begynde at bruge deres enheder til mail, kontaktlister eller kalenderfunktion."

"Dette stigende pres førte os til at igangsætte projektet OpenMobile, der skulle søge at understøtte det tætte bånd mellem virksomheds-verdenen og de personlige enheder," siger Darryl Baker.

Den største udfordring

Udfordringen var først og fremmest, hvordan man skulle håndtere hele projektet i forhold til politikker og procedurer. 

"Det var relativt nemt at få løsningen op at køre, efter vi havde fundet frem til en passende leverandør og igangsat et pilotprojekt. Det svære var stadig alt forarbejdet med hensyn til, hvordan vi skulle håndtere alt uden om teknologien," sige Darryl Baker.

I forhold til udrulningen af projektet startede virksomheden med at fokusere på nogle "quick wins" med løsningen.

Det handlede for om hurtigt at få givet adgang til forretningsnyheder, virksomhedens data og intranet. Dernæst var fokus rettet mod mere tunge virksomhedsorienterede applikationer.

En af de største udfordringer var i hensynet til sikkerhed.

"Vi tager sikkerhedsområdet meget seriøst. Det er vigtigt for os, at data og records ikke flagrer rundt uden for virksomheden," fortæller han.

Valgte dansk løsning

Deres valg faldt på den danske virksomhed Excitors løsning DME (Dynamic Mobile Exchange). 

"DME adskiller fuldstændig virksomhedens data og det personlige indhold på en sikker måde. Samtidig har vi nemt kunne videreudvikle og implementere forskellige ønsker, vi havde," fremhæver han.

Løsningen har blandt andet haft den styrke at den understøtter medarbejdernes forskellige valg af enheder. Dette inkluderer blandt andet Apples iOS, Android, Windows Mobile og Blackberry.  

Darryl Baker fortæller, at de nu er  begyndt at se en ny bølge af consumerization, hvor medarbejderne i højere grad kræver og har behov for mobile applikationer i deres daglige arbejde.

Læs også:

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet