Krig: Webbutik sløjfer fragtomkostninger

Norske kunder kan slippe for at betale for fragt, når de bestiller hos onlineforhandleren Netonnet.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Netonnetblandt, der blandt andet er i familie med danske Computercity, gør fragten gratis for sine kunder i Norge. Det sker kort efter, at det svenske moderselskab gjorde det samme for sine kunder i Sverige.

Gratis forsendelse er i sig selv ikke et nyt fænomen, men ofte kræves det, at visse betingelser er opfyldt, før kunden slipper for fragtomkostningerne, for eksempel at det samlede køb overstiger et bestemt beløb.

Netonnets nye tilbud om fri levering er da heller ingen undtagelse. Bestiller kunderne med gratis fragt fra den norske onlineforhandler betyder det, at kunden samtidig skal være villig til at acceptere en længere leveringstid.

"Med ekspresforsendele leveres varerne normalt efter én til fem dage, mens leveringen med gratis fragt vil være seks til ti dage om at nå frem," siger han Filip Elverhøy, der chef for Netonnets norske forretning, til den norske netavis digi.no.

Ifølge Filip Elverhøy lader det til, at kunder accepterer den længere leveringstid. Siden mandag, hvor den nye fragtordning trådte i kraft, har hans forretning oplevet en ordre-stigning på 20 procent.

Udgifterne til forsendelsesomkostningerne forsvinder ikke, fordi kunderne ikke skal betale, men den norske landechef afviser, at kunderne indirekte kommer til at betale for fragten alligvel gennem regulerede varepriser. Han bedyrer over for digi.no, at det udelukkende er til for at give forretningen en konkurrencemæssig fordel i jagten på flere kunder.

I Sverige valgte blot to konkurrenter at følge efter Netonnet med tilbuddet om fri fragt, og Filip Elverhøy forventer ikke, at særlig mange af Netonnets norske konkurrenter vil følge efter, skriver digi.no.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos