Krig: Webbutik sløjfer fragtomkostninger

Norske kunder kan slippe for at betale for fragt, når de bestiller hos onlineforhandleren Netonnet.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Netonnetblandt, der blandt andet er i familie med danske Computercity, gør fragten gratis for sine kunder i Norge. Det sker kort efter, at det svenske moderselskab gjorde det samme for sine kunder i Sverige.

Gratis forsendelse er i sig selv ikke et nyt fænomen, men ofte kræves det, at visse betingelser er opfyldt, før kunden slipper for fragtomkostningerne, for eksempel at det samlede køb overstiger et bestemt beløb.

Netonnets nye tilbud om fri levering er da heller ingen undtagelse. Bestiller kunderne med gratis fragt fra den norske onlineforhandler betyder det, at kunden samtidig skal være villig til at acceptere en længere leveringstid.

"Med ekspresforsendele leveres varerne normalt efter én til fem dage, mens leveringen med gratis fragt vil være seks til ti dage om at nå frem," siger han Filip Elverhøy, der chef for Netonnets norske forretning, til den norske netavis digi.no.

Ifølge Filip Elverhøy lader det til, at kunder accepterer den længere leveringstid. Siden mandag, hvor den nye fragtordning trådte i kraft, har hans forretning oplevet en ordre-stigning på 20 procent.

Udgifterne til forsendelsesomkostningerne forsvinder ikke, fordi kunderne ikke skal betale, men den norske landechef afviser, at kunderne indirekte kommer til at betale for fragten alligvel gennem regulerede varepriser. Han bedyrer over for digi.no, at det udelukkende er til for at give forretningen en konkurrencemæssig fordel i jagten på flere kunder.

I Sverige valgte blot to konkurrenter at følge efter Netonnet med tilbuddet om fri fragt, og Filip Elverhøy forventer ikke, at særlig mange af Netonnets norske konkurrenter vil følge efter, skriver digi.no.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS