Elgiganten: Vi har allerede fri fragt

Vores netbutik har allerede nogle af markedets mest attraktive leveringsmuligheder, lyder det fra Elgiganten.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Ligesom Proshop har Elgiganten ingen planer om at sløjfe fragtpriserne på alle varerne i onlinebutikken, som Computercitys søster Netonnet har gjort det i Sverige og Norge.

"Det er klart, at vi altid holder øje med, hvordan vi kan tilbyde vores kunder endnu bedre service, og vi ved, at fragten er en utrolig vigtig faktor i online-køb," skriver Frederik Danvig, der er kommunikationsrådgiver i Elgiganten, i en mail til CRN.

Samtidig understreger han, at Elgiganten allerede har fri fragt på ordrer, som overstiger 500 kroner, og på samtlige film og spil.

"Spil og film er en af de varekategorier, som rigtig mange køber over nettet, fordi det kan købes uden at man behøver se det fysiske produkt først, og så er det klart, at vi ønsker at give vore kunder fri fragt på dem," oplyser Frederik Danvig.

Læs mere:

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura