TV-reklame: Dustin vil selv styre sit brand

(opdateret)Den svensk-ejede forhandler vil nu selv bestemme sin profil og dropper sponsoreret markedsføring i ny TV-kampagne.

Artikel top billede

PRÆCISERING: I den oprindelige udgave af denne artikel fremgik det, at Dustin i fremtiden ikke ville lade producenter sponsorere sine tv-reklamer. Dustins nordiske marketingchef Caroline Johansson har efterfølgende henvendt sig til CRN og præciseret, at Dustin i den aktuelle tv-kampagne vil lade producenter købe sig ind i kampagnen med udvalgte produkter, der bliver vist i sammenhæng med Dustin-brandet.
Se artiklen: Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Nu vil Dustin have fod under eget brand. Med en koordineret nordisk marketingkampagne vil den svenskejede forhandler via tv-reklamer skærpe profilen af overfor markedet.

"Det handler ikke om, at vi ændrer forretningsplatform, men om at vi lancerer en brand-platform, der understøtter vores forretningsmodel," siger Dustins nordiske marketingchef Caroline Johansson.

For hende er det vigtigt, at den nye kampagne ene og alene er drevet af Dustin selv.

"Det er os selv, der laver reklamerne. De er ikke producentsponsorerede," slår Caroline Johansson fast.

Og det er der en selvstændig pointe i, siger marketing-direktøren. Dustin har nemlig lænet sig op ad producent-sponsorerede kampagner og på den måde forsømt at udvikle sit eget brand.

Derfor præsenterer Caroline Johansson også kampagnen som Dustins nye varemærkekoncept, der skal brande Dustin, som serviceleverandør overfor små og mellemstore virksomheder

"De skal forbinde os med de værdier, vi står for. Den skal slå på, at vi er en B2B-forretning, der sælger full-service" siger Caroline Johansson.

Selv om konceptet er fælles nordisk, så bliver det dog ikke gennemført fuldstændigt uniformt og ens i alle lande. Der vil også blive taget hensyn til at de nordiske markeder er forskellige.

"Vi vil selvfølgelig justere den fælles concept-platform, sådan at den får et indhold, der føles bedst for hver af de tre lande," siger hun.

TV-reklamerne, som er lavet af kommunikationsfirmaet Tre Kronor, bliver vist over hele Skandinavien. De vises allerede i Danmark og Sverige i denne uge og de kommende to uger. Norge kommer med lidt forskudt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job