TV-reklame: Dustin vil selv styre sit brand

(opdateret)Den svensk-ejede forhandler vil nu selv bestemme sin profil og dropper sponsoreret markedsføring i ny TV-kampagne.

Artikel top billede

PRÆCISERING: I den oprindelige udgave af denne artikel fremgik det, at Dustin i fremtiden ikke ville lade producenter sponsorere sine tv-reklamer. Dustins nordiske marketingchef Caroline Johansson har efterfølgende henvendt sig til CRN og præciseret, at Dustin i den aktuelle tv-kampagne vil lade producenter købe sig ind i kampagnen med udvalgte produkter, der bliver vist i sammenhæng med Dustin-brandet.
Se artiklen: Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Nu vil Dustin have fod under eget brand. Med en koordineret nordisk marketingkampagne vil den svenskejede forhandler via tv-reklamer skærpe profilen af overfor markedet.

"Det handler ikke om, at vi ændrer forretningsplatform, men om at vi lancerer en brand-platform, der understøtter vores forretningsmodel," siger Dustins nordiske marketingchef Caroline Johansson.

For hende er det vigtigt, at den nye kampagne ene og alene er drevet af Dustin selv.

"Det er os selv, der laver reklamerne. De er ikke producentsponsorerede," slår Caroline Johansson fast.

Og det er der en selvstændig pointe i, siger marketing-direktøren. Dustin har nemlig lænet sig op ad producent-sponsorerede kampagner og på den måde forsømt at udvikle sit eget brand.

Derfor præsenterer Caroline Johansson også kampagnen som Dustins nye varemærkekoncept, der skal brande Dustin, som serviceleverandør overfor små og mellemstore virksomheder

"De skal forbinde os med de værdier, vi står for. Den skal slå på, at vi er en B2B-forretning, der sælger full-service" siger Caroline Johansson.

Selv om konceptet er fælles nordisk, så bliver det dog ikke gennemført fuldstændigt uniformt og ens i alle lande. Der vil også blive taget hensyn til at de nordiske markeder er forskellige.

"Vi vil selvfølgelig justere den fælles concept-platform, sådan at den får et indhold, der føles bedst for hver af de tre lande," siger hun.

TV-reklamerne, som er lavet af kommunikationsfirmaet Tre Kronor, bliver vist over hele Skandinavien. De vises allerede i Danmark og Sverige i denne uge og de kommende to uger. Norge kommer med lidt forskudt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job