Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen

Krise? Ikke her! Trecifret millionoverskud og buldrende vækst i Elgiganten.

Artikel top billede

Finanskrise er ikke noget, de snakker om i Elgiganten. For tredje år i træk kommer den store forhandler ud med et overskud på den gode side af 100 millioner.

Regnskabet for 2011/12 viser et overskud på 158 millioner før skat, som er genereret på baggrund af en omsætning, der har rundet fire milliarder kroner. Det er 700 millioner kroner mere end sidste års omsætning på 3,4 milliarder kroiner. En stigning på 21 procent.

Jesper Boysen, der har ansvaret for Elgiganten i Danmark og Centraleuropa, tilskriver de gode resultater en vækst over hele linjen, mens der hele tiden har været fokus på omkostningerne.

"Der, hvor Elgiganten har en meget stærk platform, er, at vi ikke kun vækster på én varegruppe. Vi har tocifret vækst i alle varegrupperne. Vi lever ikke kun af omsætningen. Det skal også være lønsomt for os," siger han.

Derfor valgte Elgiganten også sidste sommer at lukke en stor forretning på Fisketorvet i København, fordi huslejen var for høj.

"Det var ikke nogen lille forretning for os, men var en forretning, der var vældig kostbar for os, og det var årsagen til, at vi lukkede den. Det var ren og skær husleje. Den var alt, alt for dyr i husleje," siger Jesper Boysen.

I stedet valgte Elgiganten at satse på et andet storcenter, Fields på Amager, og ifølge Jesper Boysen har den butik grebet langt hovedparten af den omsætning, som Elgiganten mistede ved at lukket ned på Fisketorvet.

Lukningen af butikken på Fisketorvet i København blev dog efterfulgt af yderligere to nye butikker i Jylland.

"Det er noget af det mest succesfulde, vi har gjort. Så det er helt formiddabelt. Efterfølgende har omsætningsudviklingen også været fantastisk," siger Jesper Boysen om de to nye varehuse i Viborg og Silkeborg. 

Også på onlinedelen har Elgiganten oplevet stor vækst. Hele 30 procent er internetforretningen gået frem i forhold til sidste års omsætning, fortæller Jesper Boysen, der dog ikke ønsker at oplyse, hvor stor en del af Elgigantens samlede salg i Danmark, der foregår online. Han afslører dog, at omsætningen vokser.

Jesper Boysen forventer, at Elgiganten forbedrer resultatet næste år.

"Det går bedre, og vi forventer en væsentlig omsætningsforbedring," siger han, men vil ikke komme med konkrete tal, da det strider mod børsreglerne i London, hvor Elgigantens ejer Dixons hører hjemme.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse