1.316 dage senere: Stadig ingen tiltale i Getmore-sag

Mere end tre og et halvt år efter sagens start har politiet stadig ikke rejst anklage mod bagmændene i den omfattende sag om momssvindel i Getmore og Multimedia World.

Artikel top billede

Den 31. marts 2009 - for godt tre og et halvt år siden - blev it-forhandleren Multimedia World erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten i København. Konkursen var udløst af et krav på omkring 40 millioner kroner fra Skat, som mente, at forhandleren havde svindlet med sine momsafregninger.

Sagen udviklede sig hurtigt til også at omfatte den højtprofilerede og succesfulde onlineforhandler Getmore, som var styret af den samme personkreds som Multimedia World. Samtidig voksede Skats krav mod selskaberne til mere end 100 millioner kroner.

I dag er det præcis 1.316 dage siden, at Skat greb ind mod den påståede svindel. Lige nu ligger sagen hos anklagemyndigheden i Københavns Politi. Dér har den så ligget i mere end et år.

Politiassessor Boye Petersen fra Københavns Politi fortæller, at der lige nu "arbejdes" på sagen. Han kan dog ikke give nogen præcis dato for, hvornår et anklageskrift vil ligge klar.

"Du er velkommen til at ringe om seks uger. Dér håber jeg meget, at vi er færdig med at vurdere sagen juridisk. Men jeg kan ikke love noget," siger en fåmælt Boye Petersen.

Undervejs i sagen har CRN blandt andet kunne afsløre, at ejerkredsen bag Multimedia World og Getmore har benyttet et net af skuffelseselskaber både i Danmark og på mere eksotiske adresser til indkøb af varer til de to forhandlere.

På et tidspunkt afslørede CRN også, at Getmore havde benyttet et indkøbsselskab, som ikke en gang var momsregistreret. Det udløste blandt andet en efterbetaling til Skat fra distributøren Ingram Micro.

Politiets efterforskning og den langstrakte sagsbehandling udløste på et tidspunkt spørgsmål i Folketinget til den daværende justitsminister, Brian Mikkelsen.

Også formanden for konkursadvokaterne, Pernille Bigaard, har kritiseret politikere og myndigheder for at nedprioritere indsatsen mod økonomiske kriminalitet.

Undervejs i forløbet har politiet ransaget Getmore lokaler i Ishøj for at sikre sig bevismateriale. Kort før den endelige lukning af Getmore beslaglagde Skat firmaets lager.

Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS