1.316 dage senere: Stadig ingen tiltale i Getmore-sag

Mere end tre og et halvt år efter sagens start har politiet stadig ikke rejst anklage mod bagmændene i den omfattende sag om momssvindel i Getmore og Multimedia World.

Artikel top billede

Den 31. marts 2009 - for godt tre og et halvt år siden - blev it-forhandleren Multimedia World erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten i København. Konkursen var udløst af et krav på omkring 40 millioner kroner fra Skat, som mente, at forhandleren havde svindlet med sine momsafregninger.

Sagen udviklede sig hurtigt til også at omfatte den højtprofilerede og succesfulde onlineforhandler Getmore, som var styret af den samme personkreds som Multimedia World. Samtidig voksede Skats krav mod selskaberne til mere end 100 millioner kroner.

I dag er det præcis 1.316 dage siden, at Skat greb ind mod den påståede svindel. Lige nu ligger sagen hos anklagemyndigheden i Københavns Politi. Dér har den så ligget i mere end et år.

Politiassessor Boye Petersen fra Københavns Politi fortæller, at der lige nu "arbejdes" på sagen. Han kan dog ikke give nogen præcis dato for, hvornår et anklageskrift vil ligge klar.

"Du er velkommen til at ringe om seks uger. Dér håber jeg meget, at vi er færdig med at vurdere sagen juridisk. Men jeg kan ikke love noget," siger en fåmælt Boye Petersen.

Undervejs i sagen har CRN blandt andet kunne afsløre, at ejerkredsen bag Multimedia World og Getmore har benyttet et net af skuffelseselskaber både i Danmark og på mere eksotiske adresser til indkøb af varer til de to forhandlere.

På et tidspunkt afslørede CRN også, at Getmore havde benyttet et indkøbsselskab, som ikke en gang var momsregistreret. Det udløste blandt andet en efterbetaling til Skat fra distributøren Ingram Micro.

Politiets efterforskning og den langstrakte sagsbehandling udløste på et tidspunkt spørgsmål i Folketinget til den daværende justitsminister, Brian Mikkelsen.

Også formanden for konkursadvokaterne, Pernille Bigaard, har kritiseret politikere og myndigheder for at nedprioritere indsatsen mod økonomiske kriminalitet.

Undervejs i forløbet har politiet ransaget Getmore lokaler i Ishøj for at sikre sig bevismateriale. Kort før den endelige lukning af Getmore beslaglagde Skat firmaets lager.

Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S