1.316 dage senere: Stadig ingen tiltale i Getmore-sag

Mere end tre og et halvt år efter sagens start har politiet stadig ikke rejst anklage mod bagmændene i den omfattende sag om momssvindel i Getmore og Multimedia World.

Artikel top billede

Den 31. marts 2009 - for godt tre og et halvt år siden - blev it-forhandleren Multimedia World erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten i København. Konkursen var udløst af et krav på omkring 40 millioner kroner fra Skat, som mente, at forhandleren havde svindlet med sine momsafregninger.

Sagen udviklede sig hurtigt til også at omfatte den højtprofilerede og succesfulde onlineforhandler Getmore, som var styret af den samme personkreds som Multimedia World. Samtidig voksede Skats krav mod selskaberne til mere end 100 millioner kroner.

I dag er det præcis 1.316 dage siden, at Skat greb ind mod den påståede svindel. Lige nu ligger sagen hos anklagemyndigheden i Københavns Politi. Dér har den så ligget i mere end et år.

Politiassessor Boye Petersen fra Københavns Politi fortæller, at der lige nu "arbejdes" på sagen. Han kan dog ikke give nogen præcis dato for, hvornår et anklageskrift vil ligge klar.

"Du er velkommen til at ringe om seks uger. Dér håber jeg meget, at vi er færdig med at vurdere sagen juridisk. Men jeg kan ikke love noget," siger en fåmælt Boye Petersen.

Undervejs i sagen har CRN blandt andet kunne afsløre, at ejerkredsen bag Multimedia World og Getmore har benyttet et net af skuffelseselskaber både i Danmark og på mere eksotiske adresser til indkøb af varer til de to forhandlere.

På et tidspunkt afslørede CRN også, at Getmore havde benyttet et indkøbsselskab, som ikke en gang var momsregistreret. Det udløste blandt andet en efterbetaling til Skat fra distributøren Ingram Micro.

Politiets efterforskning og den langstrakte sagsbehandling udløste på et tidspunkt spørgsmål i Folketinget til den daværende justitsminister, Brian Mikkelsen.

Også formanden for konkursadvokaterne, Pernille Bigaard, har kritiseret politikere og myndigheder for at nedprioritere indsatsen mod økonomiske kriminalitet.

Undervejs i forløbet har politiet ransaget Getmore lokaler i Ishøj for at sikre sig bevismateriale. Kort før den endelige lukning af Getmore beslaglagde Skat firmaets lager.

Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job