Stort it-hus køber dansk app-udvikler

Danske database-eksperter og app-nørder slår pjalterne sammen.

Artikel top billede

Direktør i Miracle Mogens Nørgaard vågnede en morgen og fik lyst til at købe et specifikt firma. Så det har han gjort.

Database- og konsulenthuset Miracle A/S oplyser i dag, at firmaet nu ejer 51 procent af appudviklings-firmaet Huge Lawn i Aalborg.

Huge Lawn var blandt de første app-udviklere i Danmark, da Apple i 2008 satte fut i udviklingen. Men blandt de syv aalborgensiske udviklere gemmer der sig nu også en Android-udvikler. Firmaet har siden lavet en lang ræklke interne og offentlige apps til for eksempel DR og Vestas.

Det er den ekspertise, som direktør Mogens Nørgaard havde i tankerne, da han gned søvnen ud af øjnene tidligere i år.

"Jeg vågnede simpelthen en lørdag morgen og indså, at vi aldrig ville få gang i app-udvikling i stor skala, hvis vi skulle vente på at vores egne udviklere vendte sig mod det. Hvis vi ville have gang i appudvikling, var vi nødt til at slå os sammen med nogen, der lever og ånder for apps," siger Mogens Nørgaard til ComON.

Det blev starten til en dialog mellem Miracle og Huge Lawn, der i dag er smeltet sammen i "Huge Lawn - Miracle Apps".

Apps i ure og jakker

De to direktører og nu partnere kender hinanden via Facebook og Twitter. Men faktisk har aalborgenserne i flere år samarbejdet med Miracles aarhusianske kontor under ledelse af Tommy Dejbjerg Pedersen.

"Vi har brugt hinanden som underleverandører ved spidsbelastninger, så vi kender hinandens udviklere rigtig godt, så jeg kunne ikke forestille mig nogen, der ville være nemmere at fusionere med," siger Uffe Koch.

Ved at smelte sammen med Miracle får Huge Lawn adgang til en større salgsorganisation, men Uffe Koch glæder sig også til at lave dybere og mere integrerede apps.

"Vi er ret gode - som man siger på jysk - til at lave en god formidling, men nu får vi potentiale til at gå dybere ind i de bagvedliggende systemer. Vi mangler integrationer til backendsystermer, og den får vi via Miracles ekspertise med databaser og deres eksisterende kunder. Det betyder, at vi kan lave større og især dybere apps," siger Uffe Koch, der skønner, at hans firma allerede i dag bruger 50 procent af tiden på at lave apps henvendt firmaer.

Den udvikling fortsætter, tror hans nye partner.

"Det bliver fremover en falsk modsætning, at sikkerhed og seriøsitet er i modsætning med mobilitet, lækkert interface og brugervenlighed. I de næste år vil vi se stadig flere af de traditionelt "tunge" systemer blive tilgængelige fra iPhones, iPads og andre smartphones. Derfor skal ERP-leverandører kunne levere sikre og lækre brugeroplevelser på mobile enheder", siger Mogens Nørgaard.

Selv om meget appudvikling drejer sig om iOS, Android og Windows Phone, peger fusionen mellem Miracle og Huge Lawn også længere ud i fremtiden, hvor de to direktører forventer, at de også skal lave apps til ure, jakker eller hvilke apparater, der i fremtiden skal bruge apps.

Miracle har lavet enkelte apps, der har fået omtale. Blandt andet Truede Ord og Hul i Vejen. Direktøren vil også i fremtiden forsøge at investere i "sjov og ballade". For eksempel håber han at kunne lancere en app med Bullshit Bingo.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS