Endnu en Dustin-chef forlader selskabet

Denne gang må den svenske forhandlergigant må vinke farvel til sin salgsdirektør.

Artikel top billede

Dustin i Sverige skal på udkig efter ny salgsdirektør, efter at Roland Pihlstöm er blevet headhuntet til jobbet som ny administrerende direktør i teleselskabet Kalix24. Det skriver svenske it24.

Pihlström har en fortid hos Tele2 og vender dermed tilbage til telebranchen.

"Vi er overbevist om, at markedet for teletjenester meget stort. At vi i løbet af året har vundet et par betydende kontrakter, beviser dette," siger den afgående direktør i Kalix24, Kristian Rothoff, som nu i stedet skal koncentrere sig om rollen som bestyrelsesformand.

Det er anden gang på få måneder, at Dustin må vinke farvel til en af sine topchefer, efter at også produktchef Stefan von Stein fra Dustin Home forlod ledelsen tidligere på efteråret.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen