Topchef forlader Fujitsu

Forlader pludselig selskabet efter to år på posten. Midlertidig chef indsat.

Artikel top billede

Fujitsus hardwareforretning, Fujitsu TechnologY Solutions, har mistet sin topchef. CEO Rolf Schwirz har meddelt, at han forlader selskabet.

Fujitsu har været meget fåmælte om årsagen. Men selskabet har straks udnævnt Rod Vawdrey som ny midlertidig CEO.

Fujitsu Technology Solutions har hovesæde i München, men er japansk ejet.

I Tyskland betegnes Rolf Schwirz´ afgang af tyske CRN som meget overraskende. Især i betragtning af, at Schwirz som Fujitsu oprindeligt headhuntede fra SAP, skulle have stået i spidsen for Fujitsu Forums i München, der starter i morgen.

Channelpartner i Tyskland citerer dog insidere for, at Rolf Schwirz ikke kunne få strategien op at køre, samtidig med at hardwaresalget er kommet under pres. Andre peger på at det, der ligner en fyring af Schwirz, minder meget om HPs fyring af Leo Apotheker sidste efterår.

Begge kom fra SAP, og begge skulle angiveligt være ansat til at vende forretningen til at være mindre hardwareafhængig og mere rettet mod løsninger og software.

Læs mere:

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job