Topchef forlader Fujitsu

Forlader pludselig selskabet efter to år på posten. Midlertidig chef indsat.

Artikel top billede

Fujitsus hardwareforretning, Fujitsu TechnologY Solutions, har mistet sin topchef. CEO Rolf Schwirz har meddelt, at han forlader selskabet.

Fujitsu har været meget fåmælte om årsagen. Men selskabet har straks udnævnt Rod Vawdrey som ny midlertidig CEO.

Fujitsu Technology Solutions har hovesæde i München, men er japansk ejet.

I Tyskland betegnes Rolf Schwirz´ afgang af tyske CRN som meget overraskende. Især i betragtning af, at Schwirz som Fujitsu oprindeligt headhuntede fra SAP, skulle have stået i spidsen for Fujitsu Forums i München, der starter i morgen.

Channelpartner i Tyskland citerer dog insidere for, at Rolf Schwirz ikke kunne få strategien op at køre, samtidig med at hardwaresalget er kommet under pres. Andre peger på at det, der ligner en fyring af Schwirz, minder meget om HPs fyring af Leo Apotheker sidste efterår.

Begge kom fra SAP, og begge skulle angiveligt være ansat til at vende forretningen til at være mindre hardwareafhængig og mere rettet mod løsninger og software.

Læs mere:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS