Coolshop: Fragtgebyrer snyder kunderne

Den nordjyske spilforhandler indregner fragtomkostninger i sine produktpriser. Det giver mere gennemsigtighed i priserne.

Artikel top billede

Når man driver netbutik, er fragtomkostninger uundgåelige. Derfor har nordjyske Coolshop valgt at lægge fragtomkostningerne ind i selve prisen på deres varer, så kunderne ikke bliver overraskede over det ekstra leveringsgebyr. 

"Der er ikke noget værre end at gennemføre en bestilling for så at finde ud af, at varen bliver væsentligt dyrere på grund af ekstra fragtomkostninger," siger Jacob Risgaard, der er direktør i Coolshop.

Ifølge den nordjyske forhandler giver det mere gennemsigtighed i prisen.

"Der er rigtig mange netbutikker, der ved første øjekast virker utrolig billige, og inden man får set sig om, har man betalt en forfærdelig masse penge i både kreditkortgebyrer og fragt," forklarer direktøren for den nordjyske forhandler.

Ifølge Jacob Risgaard er kunderne godt klar over, at omkostningerne til fragten skal dækkes et eller andet sted. Derfor mener han, at ekstra leveringsgebyrer er en forkert tilgang for netbutikkerne, fordi kunderne kan føle sig vildledt.

"Så har varen pludselig en slutpris, der er væsentligt højere, end den som kunden har set på hjemmesiden," siger Jacob Risgaard. 

Nogen skal betale

Selvom Coolshop kører med fri levering, skal omkostningerne dækkes ind, og i Coolshops tilfælde sker det ved at lægge leveringomkostningerne ind i prisen.

"Fragten bliver jo ikke gratis af, at vi ikke lægger det oven i varens pris. De omkostninger skal jo ind et eller andet sted fra," siger Jacob Risgaard.

Han tilføjer, at Coolshop også indregner udgifterne til transporten fra leverandøren i priserne, som kunderne kan se på hjemmesiden.

"Det bliver man jo nødt til. Ellers kan man ikke tjene penge," siger Jacob Risgaard.

Coolshop-direktøren mener dog, at fragtomkostningerne er en af de ting, som man må tage med, når man driver online-forretning. Samtidig er han også sikker på, at kunderne godt ved, at de ender med at betale for leveringen, uanset om butikken lægger omkostningerne ind i prisen eller som et separat gebyr oven i ordren.

"På samme måde betaler de også for benzin, hvis de skal køre 15 kilometer til den lokale Bilka, og vi kan levere det billigere i deres postkasse, end det koster dem at køre ud i Bilka," lyder det fra Coolshops direktør.

Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS