Coolshop: Fragtgebyrer snyder kunderne

Den nordjyske spilforhandler indregner fragtomkostninger i sine produktpriser. Det giver mere gennemsigtighed i priserne.

Artikel top billede

Når man driver netbutik, er fragtomkostninger uundgåelige. Derfor har nordjyske Coolshop valgt at lægge fragtomkostningerne ind i selve prisen på deres varer, så kunderne ikke bliver overraskede over det ekstra leveringsgebyr. 

"Der er ikke noget værre end at gennemføre en bestilling for så at finde ud af, at varen bliver væsentligt dyrere på grund af ekstra fragtomkostninger," siger Jacob Risgaard, der er direktør i Coolshop.

Ifølge den nordjyske forhandler giver det mere gennemsigtighed i prisen.

"Der er rigtig mange netbutikker, der ved første øjekast virker utrolig billige, og inden man får set sig om, har man betalt en forfærdelig masse penge i både kreditkortgebyrer og fragt," forklarer direktøren for den nordjyske forhandler.

Ifølge Jacob Risgaard er kunderne godt klar over, at omkostningerne til fragten skal dækkes et eller andet sted. Derfor mener han, at ekstra leveringsgebyrer er en forkert tilgang for netbutikkerne, fordi kunderne kan føle sig vildledt.

"Så har varen pludselig en slutpris, der er væsentligt højere, end den som kunden har set på hjemmesiden," siger Jacob Risgaard. 

Nogen skal betale

Selvom Coolshop kører med fri levering, skal omkostningerne dækkes ind, og i Coolshops tilfælde sker det ved at lægge leveringomkostningerne ind i prisen.

"Fragten bliver jo ikke gratis af, at vi ikke lægger det oven i varens pris. De omkostninger skal jo ind et eller andet sted fra," siger Jacob Risgaard.

Han tilføjer, at Coolshop også indregner udgifterne til transporten fra leverandøren i priserne, som kunderne kan se på hjemmesiden.

"Det bliver man jo nødt til. Ellers kan man ikke tjene penge," siger Jacob Risgaard.

Coolshop-direktøren mener dog, at fragtomkostningerne er en af de ting, som man må tage med, når man driver online-forretning. Samtidig er han også sikker på, at kunderne godt ved, at de ender med at betale for leveringen, uanset om butikken lægger omkostningerne ind i prisen eller som et separat gebyr oven i ordren.

"På samme måde betaler de også for benzin, hvis de skal køre 15 kilometer til den lokale Bilka, og vi kan levere det billigere i deres postkasse, end det koster dem at køre ud i Bilka," lyder det fra Coolshops direktør.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse