Konkursbo opgjort: Actebis taber millioner på Expert

Den store distributør taber tocifret millionbeløb på Experts svenske konkursbo.

Artikel top billede

Mere end 20 millioner svenske kroner. 

Så stort et tab må Also Actebis' indkassere efter Experts svenske konkursmareridt. Dermed kan distributøren ende med at blive en af de helt store tabere i det, der kostede livet for Experts svenske selskab. 

"Vi er naturligvis kede af, at en kunde går konkurs, og nu er vi nødt til at se på, hvad vi kan gøre. For vores vedkommende samarbejder vi med forsikringsselskabet for at sikre vores tilgodehavende," siger Torben Qvist, der er nordisk chef hos Also Actebis, til CRNs svenske søstermedie IT24.

Han ønsker endnu ikke at forholde sig til, hvordan Actebis kommer til at sikre sig sit tilgodehavende på godt 20,1 millioner svenske kroner hos den krakkede svenske forhandler.

Ifølge IT24 er den samlede gæld efter Expert-konkursboet på i alt 900 millioner svenske kroner.

Foruden Also Actebis har også mobildistributøren 20:20 Mobile mere end 20 millioner svenske kroner i klemme. Alligevel mener Frederik Rudberg, der er direktør i 20:20 Mobile, at mobildistributøren kommer næsten uskadt gennem konkursen. Expert havde nemlig et modkrav på omkring 25 millioner svenske kroner.

"Vi tabte ikke en krone på Expert. Det eneste, vi mistede var en god kunde," siger han til IT24 og understreger samtidig betydningen af at have en god forsikring i sådan en situation.

Den største kreditor i konkursboet kan dog ende med at blive Expert selv. Det svenske selskab skylder ifølge kurator Michael Levin omkring 250 millioner svenske kroner til Expert i Norge.

Derudover består en anden stor gældspost af restancer i forbindelse med husleje, mens også personalelønninger udgør en tung post, fortæller Michael Levin til IT24.

Den svenske del af Expert indgav en konkursbegæring ved Tingsretten i Linköping den 18. september i år. Det endte med at koste 73 ud af 136 af kædens butikker livet, mens 817 medarbejdere mistede jobbet.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job