Konkursbo opgjort: Actebis taber millioner på Expert

Den store distributør taber tocifret millionbeløb på Experts svenske konkursbo.

Artikel top billede

Mere end 20 millioner svenske kroner. 

Så stort et tab må Also Actebis' indkassere efter Experts svenske konkursmareridt. Dermed kan distributøren ende med at blive en af de helt store tabere i det, der kostede livet for Experts svenske selskab. 

"Vi er naturligvis kede af, at en kunde går konkurs, og nu er vi nødt til at se på, hvad vi kan gøre. For vores vedkommende samarbejder vi med forsikringsselskabet for at sikre vores tilgodehavende," siger Torben Qvist, der er nordisk chef hos Also Actebis, til CRNs svenske søstermedie IT24.

Han ønsker endnu ikke at forholde sig til, hvordan Actebis kommer til at sikre sig sit tilgodehavende på godt 20,1 millioner svenske kroner hos den krakkede svenske forhandler.

Ifølge IT24 er den samlede gæld efter Expert-konkursboet på i alt 900 millioner svenske kroner.

Foruden Also Actebis har også mobildistributøren 20:20 Mobile mere end 20 millioner svenske kroner i klemme. Alligevel mener Frederik Rudberg, der er direktør i 20:20 Mobile, at mobildistributøren kommer næsten uskadt gennem konkursen. Expert havde nemlig et modkrav på omkring 25 millioner svenske kroner.

"Vi tabte ikke en krone på Expert. Det eneste, vi mistede var en god kunde," siger han til IT24 og understreger samtidig betydningen af at have en god forsikring i sådan en situation.

Den største kreditor i konkursboet kan dog ende med at blive Expert selv. Det svenske selskab skylder ifølge kurator Michael Levin omkring 250 millioner svenske kroner til Expert i Norge.

Derudover består en anden stor gældspost af restancer i forbindelse med husleje, mens også personalelønninger udgør en tung post, fortæller Michael Levin til IT24.

Den svenske del af Expert indgav en konkursbegæring ved Tingsretten i Linköping den 18. september i år. Det endte med at koste 73 ud af 136 af kædens butikker livet, mens 817 medarbejdere mistede jobbet.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S