Konkursbo opgjort: Actebis taber millioner på Expert

Den store distributør taber tocifret millionbeløb på Experts svenske konkursbo.

Artikel top billede

Mere end 20 millioner svenske kroner. 

Så stort et tab må Also Actebis' indkassere efter Experts svenske konkursmareridt. Dermed kan distributøren ende med at blive en af de helt store tabere i det, der kostede livet for Experts svenske selskab. 

"Vi er naturligvis kede af, at en kunde går konkurs, og nu er vi nødt til at se på, hvad vi kan gøre. For vores vedkommende samarbejder vi med forsikringsselskabet for at sikre vores tilgodehavende," siger Torben Qvist, der er nordisk chef hos Also Actebis, til CRNs svenske søstermedie IT24.

Han ønsker endnu ikke at forholde sig til, hvordan Actebis kommer til at sikre sig sit tilgodehavende på godt 20,1 millioner svenske kroner hos den krakkede svenske forhandler.

Ifølge IT24 er den samlede gæld efter Expert-konkursboet på i alt 900 millioner svenske kroner.

Foruden Also Actebis har også mobildistributøren 20:20 Mobile mere end 20 millioner svenske kroner i klemme. Alligevel mener Frederik Rudberg, der er direktør i 20:20 Mobile, at mobildistributøren kommer næsten uskadt gennem konkursen. Expert havde nemlig et modkrav på omkring 25 millioner svenske kroner.

"Vi tabte ikke en krone på Expert. Det eneste, vi mistede var en god kunde," siger han til IT24 og understreger samtidig betydningen af at have en god forsikring i sådan en situation.

Den største kreditor i konkursboet kan dog ende med at blive Expert selv. Det svenske selskab skylder ifølge kurator Michael Levin omkring 250 millioner svenske kroner til Expert i Norge.

Derudover består en anden stor gældspost af restancer i forbindelse med husleje, mens også personalelønninger udgør en tung post, fortæller Michael Levin til IT24.

Den svenske del af Expert indgav en konkursbegæring ved Tingsretten i Linköping den 18. september i år. Det endte med at koste 73 ud af 136 af kædens butikker livet, mens 817 medarbejdere mistede jobbet.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect