Konkursbo opgjort: Actebis taber millioner på Expert

Den store distributør taber tocifret millionbeløb på Experts svenske konkursbo.

Artikel top billede

Mere end 20 millioner svenske kroner. 

Så stort et tab må Also Actebis' indkassere efter Experts svenske konkursmareridt. Dermed kan distributøren ende med at blive en af de helt store tabere i det, der kostede livet for Experts svenske selskab. 

"Vi er naturligvis kede af, at en kunde går konkurs, og nu er vi nødt til at se på, hvad vi kan gøre. For vores vedkommende samarbejder vi med forsikringsselskabet for at sikre vores tilgodehavende," siger Torben Qvist, der er nordisk chef hos Also Actebis, til CRNs svenske søstermedie IT24.

Han ønsker endnu ikke at forholde sig til, hvordan Actebis kommer til at sikre sig sit tilgodehavende på godt 20,1 millioner svenske kroner hos den krakkede svenske forhandler.

Ifølge IT24 er den samlede gæld efter Expert-konkursboet på i alt 900 millioner svenske kroner.

Foruden Also Actebis har også mobildistributøren 20:20 Mobile mere end 20 millioner svenske kroner i klemme. Alligevel mener Frederik Rudberg, der er direktør i 20:20 Mobile, at mobildistributøren kommer næsten uskadt gennem konkursen. Expert havde nemlig et modkrav på omkring 25 millioner svenske kroner.

"Vi tabte ikke en krone på Expert. Det eneste, vi mistede var en god kunde," siger han til IT24 og understreger samtidig betydningen af at have en god forsikring i sådan en situation.

Den største kreditor i konkursboet kan dog ende med at blive Expert selv. Det svenske selskab skylder ifølge kurator Michael Levin omkring 250 millioner svenske kroner til Expert i Norge.

Derudover består en anden stor gældspost af restancer i forbindelse med husleje, mens også personalelønninger udgør en tung post, fortæller Michael Levin til IT24.

Den svenske del af Expert indgav en konkursbegæring ved Tingsretten i Linköping den 18. september i år. Det endte med at koste 73 ud af 136 af kædens butikker livet, mens 817 medarbejdere mistede jobbet.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job