Infinigate laver ny aftale med Sophos

Sikkerhedsdistributøren skal nu også sælge Sophos' firewall-løsninger.

Artikel top billede

Sikkerhedsdistributøren Infinigate kan nu også kalde sig distributør af Sophos' firewall-produkter. For lidt over et år siden købte Sophos den tyske firewall-producent Astaro.

"Vi er superglade for, at vi også kan få lov til at sælge deres firewall-løsninger også, og vi glæder os til at vise, hvad vi kan på det danske marked," fortæller Infinigates direktør Dennis Wøldike.

Med den nye aftale kan Infinigate nu også sælge firewall-løsninger blandt de mange sikkerhedsprodukter fra Sophos, som distributøren i forvejen sælger til forhandlerne. Ifølge Infinigate-direktøren er netop Sophos utrolig nyskabende på Enterprise- og SMB-markedet.

"De har faktisk lavet noget rimelig smart i deres produkt. En af de ting, de har gjort, er, at de har integreret management-delen til antivirusen i firewallen, så kunden ikke skal til at installere en server i sit netværk. Det er ret smart, og det er der ingen andre producenter, der har udviklet i samme grad," siger Dennis Wøldike.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo