Artikel top billede

Infinigate laver ny aftale med Sophos

Sikkerhedsdistributøren skal nu også sælge Sophos' firewall-løsninger.

Sikkerhedsdistributøren Infinigate kan nu også kalde sig distributør af Sophos' firewall-produkter. For lidt over et år siden købte Sophos den tyske firewall-producent Astaro.

"Vi er superglade for, at vi også kan få lov til at sælge deres firewall-løsninger også, og vi glæder os til at vise, hvad vi kan på det danske marked," fortæller Infinigates direktør Dennis Wøldike.

Med den nye aftale kan Infinigate nu også sælge firewall-løsninger blandt de mange sikkerhedsprodukter fra Sophos, som distributøren i forvejen sælger til forhandlerne. Ifølge Infinigate-direktøren er netop Sophos utrolig nyskabende på Enterprise- og SMB-markedet.

"De har faktisk lavet noget rimelig smart i deres produkt. En af de ting, de har gjort, er, at de har integreret management-delen til antivirusen i firewallen, så kunden ikke skal til at installere en server i sit netværk. Det er ret smart, og det er der ingen andre producenter, der har udviklet i samme grad," siger Dennis Wøldike.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere