Ny mand i spidsen for Elgiganten i Danmark

Jesper Boysen er røget til tops i retail-koncernen Dixons europæiske organisation. Det giver plads til en ny mand som frontfigur for Elgiganten i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Der er sket ændringer i Elgigantens øverste ledelse i Danmark. Jesper Boysen er er blevet regionaldirektør for Danmark og Centraleuropa, og hans plads er fra 1. oktober blevet overtaget af tidligere marketing manager Peder Stedal.

Den nye direktør er ikke bange for at skulle efterfølge Jesper Boysen i direktørstolen efter flere gode år med eksplosiv vækst i forretningen.

"Det bliver selvfølgelig en udfordring at følge efter Jesper og det gode arbejde, der er lavet i de sidste mange år, men det er selvfølgelig også en rigtig spændende rolle at komme i," fortæller Peder Stedal til CRN.

Han har ligesom sin forgænger været en tur forbi udlandet, men hvor Jesper Boysen arbejdede i den nordiske del af selskabet, arbejdede Peder Stedal for Dixons' afdelinger i både Centraleuropa og Italien.

"Da Jesper kom tilbage, kom jeg faktisk også tilbage i samme moment, så jeg har selv været med til at lægge strategien," siger den nye direktør, der har været ansat i Elgiganten siden 1996.

Læs mere:

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S