Ny mand i spidsen for Elgiganten i Danmark

Jesper Boysen er røget til tops i retail-koncernen Dixons europæiske organisation. Det giver plads til en ny mand som frontfigur for Elgiganten i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Der er sket ændringer i Elgigantens øverste ledelse i Danmark. Jesper Boysen er er blevet regionaldirektør for Danmark og Centraleuropa, og hans plads er fra 1. oktober blevet overtaget af tidligere marketing manager Peder Stedal.

Den nye direktør er ikke bange for at skulle efterfølge Jesper Boysen i direktørstolen efter flere gode år med eksplosiv vækst i forretningen.

"Det bliver selvfølgelig en udfordring at følge efter Jesper og det gode arbejde, der er lavet i de sidste mange år, men det er selvfølgelig også en rigtig spændende rolle at komme i," fortæller Peder Stedal til CRN.

Han har ligesom sin forgænger været en tur forbi udlandet, men hvor Jesper Boysen arbejdede i den nordiske del af selskabet, arbejdede Peder Stedal for Dixons' afdelinger i både Centraleuropa og Italien.

"Da Jesper kom tilbage, kom jeg faktisk også tilbage i samme moment, så jeg har selv været med til at lægge strategien," siger den nye direktør, der har været ansat i Elgiganten siden 1996.

Læs mere:

Læses lige nu

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job