Statsadvokaten kræver svar: Politiet skal redegøre for Getmore-smøl

Anklagemyndigheden får tommelskruerne på. Statsadvokaten kræver en forklaring på, hvorfor der endnu ikke er rejst anklage i sagen om momssvindel i onlinebutikken Getmore.

Artikel top billede

Københavns Politi skal nu finde på en god forklaring på, hvorfor der efter mere end tre års efterforskning endnu ikke er rejst anklage mod de tre tidligere ejere af it-butikkerne Getmore og Multimedia World.

Kravet om en forklaring kommer fra statsadvokaten for København, Lise-Lotte Nilas, som reaktion på en klage fra de tre sigtedes forsvarer Kåre Pihlmann, som er stærkt fortørnet over at sagen trækker i langdrag.

"Vi har bedt om en udtalelse fra Københavns Politi, og når vi får den tager vi stilling til klagen over sagsbehandlingstid," siger Lise-Lotte Nilas til CRN.

Hun ønsker dog ikke at forholde sig til om de mere end tre år, hvor sagen har været undervejs, er rimelig i forhold til de sigtedes retssikkerhed.

"Jeg synes principielt ikke noget om en konkret sag, før jeg har haft mulighed for at vurdere den," siger Lise-Lotte Nilas.

Statsadvokaten kan heller ikke sætte en dato på, hvornår et svar på klagen fra de sigtedes forsvarer vil ligge klar.

"Vi har nogle mål for standardsvartider, som vi forsøger at leve op til, og i denne har slags sager er målet sat til 60 dage," siger Lise-Lotte Nilas.

CRN har forsøgt at få en kommentar til sagen fra justitsminister Morten Bødskov (S), men han meddeler via sin særlige rådgiver, at han ikke kommenterer på enkeltsager.

Læs mere:


Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS