Statsadvokaten kræver svar: Politiet skal redegøre for Getmore-smøl

Anklagemyndigheden får tommelskruerne på. Statsadvokaten kræver en forklaring på, hvorfor der endnu ikke er rejst anklage i sagen om momssvindel i onlinebutikken Getmore.

Artikel top billede

Københavns Politi skal nu finde på en god forklaring på, hvorfor der efter mere end tre års efterforskning endnu ikke er rejst anklage mod de tre tidligere ejere af it-butikkerne Getmore og Multimedia World.

Kravet om en forklaring kommer fra statsadvokaten for København, Lise-Lotte Nilas, som reaktion på en klage fra de tre sigtedes forsvarer Kåre Pihlmann, som er stærkt fortørnet over at sagen trækker i langdrag.

"Vi har bedt om en udtalelse fra Københavns Politi, og når vi får den tager vi stilling til klagen over sagsbehandlingstid," siger Lise-Lotte Nilas til CRN.

Hun ønsker dog ikke at forholde sig til om de mere end tre år, hvor sagen har været undervejs, er rimelig i forhold til de sigtedes retssikkerhed.

"Jeg synes principielt ikke noget om en konkret sag, før jeg har haft mulighed for at vurdere den," siger Lise-Lotte Nilas.

Statsadvokaten kan heller ikke sætte en dato på, hvornår et svar på klagen fra de sigtedes forsvarer vil ligge klar.

"Vi har nogle mål for standardsvartider, som vi forsøger at leve op til, og i denne har slags sager er målet sat til 60 dage," siger Lise-Lotte Nilas.

CRN har forsøgt at få en kommentar til sagen fra justitsminister Morten Bødskov (S), men han meddeler via sin særlige rådgiver, at han ikke kommenterer på enkeltsager.

Læs mere:


Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S