Cisco: Vores kanal skal nok samle NetDesigns kunder op

Planerne om at knytte NetDesign tættere til resten af TDC-koncernen overrasker ikke netværksproducenten.

Artikel top billede

"Det er ikke på nogen måde overraskende, at det her ville ske på et eller andet tidspunkt."

Sådan lyder den første reaktion det fra netværksproducentens Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby, da CRN beder ham kommentere TDCs planer om at "integrere" NetDesign med TDC Hosting og resten af TDC-koncernen.

"Det er jo ikke noget, der er sket fra den ene dag til den anden. NetDesign er jo flyttet ind i TDCs lokaler, og det er vel naturligt, at man så kigger på, hvilke synergier, der kan være, og hvilken go-to-market model man vil satse på i fremtiden," lyder det fra Lasse Garby.

Han ønsker ikke at spekulere i, om NetDesigns nye status vil få konsekvenser for samarbejdet med Cisco.

"På nuværende tidspunkt er det alt for tidligt at sige noget officielt. TDC har udstukket nogle overordnede rammer (for NetDesigns fremtid, red.), men indtil det bliver mere konkret, forholder vi os afventende," lyder det fra Lasse Garby.

Han erkender dog, at et stærkere TDC-aftryk på NetDesigns profil og forretningsmodel kan få nogle Cisco-kunder til at søge andre græsgange.

"Det er jo kunderne, der beslutter, hvem de vil handle hos. Hvis det skulle vise sig, at der er kunder, som ønsker at handle andre steder end hos NetDesign, så har vi en partnerkanal der er så stærk, at den kan samle de kunder op," vurderer Lasse Garby.

Hos Cisco-forhandleren Axcess har NetDesigns nye placering i TDC-hierarkiet allerede fået direktør Stig Abildsø til at spekulere over, om TDC's manøvre vil skade Ciscos placering på markedet.

"Når der sker sådan noget her i kanalen, kan det give et set back, fordi kunderne bliver usikre. Hvis jeg sad hos Cisco, ville jeg da være bekymret for, om de øvrige partnere kan suge den forretning op, som NetDesign kan risikere at tabe," siger Axcess-direktør Stig Abildsø.

Læs mere:

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S