Cisco: Vores kanal skal nok samle NetDesigns kunder op

Planerne om at knytte NetDesign tættere til resten af TDC-koncernen overrasker ikke netværksproducenten.

Artikel top billede

"Det er ikke på nogen måde overraskende, at det her ville ske på et eller andet tidspunkt."

Sådan lyder den første reaktion det fra netværksproducentens Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby, da CRN beder ham kommentere TDCs planer om at "integrere" NetDesign med TDC Hosting og resten af TDC-koncernen.

"Det er jo ikke noget, der er sket fra den ene dag til den anden. NetDesign er jo flyttet ind i TDCs lokaler, og det er vel naturligt, at man så kigger på, hvilke synergier, der kan være, og hvilken go-to-market model man vil satse på i fremtiden," lyder det fra Lasse Garby.

Han ønsker ikke at spekulere i, om NetDesigns nye status vil få konsekvenser for samarbejdet med Cisco.

"På nuværende tidspunkt er det alt for tidligt at sige noget officielt. TDC har udstukket nogle overordnede rammer (for NetDesigns fremtid, red.), men indtil det bliver mere konkret, forholder vi os afventende," lyder det fra Lasse Garby.

Han erkender dog, at et stærkere TDC-aftryk på NetDesigns profil og forretningsmodel kan få nogle Cisco-kunder til at søge andre græsgange.

"Det er jo kunderne, der beslutter, hvem de vil handle hos. Hvis det skulle vise sig, at der er kunder, som ønsker at handle andre steder end hos NetDesign, så har vi en partnerkanal der er så stærk, at den kan samle de kunder op," vurderer Lasse Garby.

Hos Cisco-forhandleren Axcess har NetDesigns nye placering i TDC-hierarkiet allerede fået direktør Stig Abildsø til at spekulere over, om TDC's manøvre vil skade Ciscos placering på markedet.

"Når der sker sådan noget her i kanalen, kan det give et set back, fordi kunderne bliver usikre. Hvis jeg sad hos Cisco, ville jeg da være bekymret for, om de øvrige partnere kan suge den forretning op, som NetDesign kan risikere at tabe," siger Axcess-direktør Stig Abildsø.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S