Atea alene i toppen: Så mange offentlige ordrer vinder de

De offentlige indkøbere har gjort Atea næsten dobbelt så store som deres nærmeste konkurrenter på det offentlige marked i Sverige.

Artikel top billede

De seneste fem år har Atea næsten fordoblet sin omsætning på det svenske marked, og en stor del af væksten kommer fra salget til de offentlige kunder hos den svenske stat, kommuner og andre offentlige forvaltninger.

Det har ifølge den svenske avis Dagens Samhälle ført til, at Atea nu har sat sig solidt på tronen som den ubestridt største it-leverandør til det offentlige i Sverige.

Ifølge avisens egen opgørelse sælger Atea på et år varer og tjenesteydelser for, hvad der svarer til 3,7 milliarder danske kroner til de offentlige kunder i Sverige. Det er tæt på ti procent af de svenske myndigheders samlede it-indkøb, som årligt løber op i, hvad der svarer til 40 milliarder danske kroner.

Samtidig har Atea klart distanceret de nærmeste konkurrenter på listen. På andenpladsen finder man eksempelvis HP med et salg til det offentlige på 2,1 milliarder, mens firmaer som Tieto, Logica og IBM sælger for mellem 1,3 og 1,8 milliarder på årsbasis. Den svenske hjemmebanespiller Dustin må nøjes med en offentlig omsætning på 0,8 milliarder kroner.

Atea er samtidig den af de store it-forhandlere i Sverige, som har den suverænt største del af sin forretning placeret hos offentlige kunder, Ifølge Dagens Samhälle udgør Atea offentlige salg 56 procent af den samlede omsætning, hvor de øvrige selskaber typisk ligger med en andel på mellem 20-25 procent.

Direktør for Atea i Sverige Carl-Johan Hultenheim er ifølge svenske it24 ikke overrasket over tallene.

"Vi har valgt at satse på alt indenfor it-infrastruktur, og vi har valgt at være til stede i hele landet. I mange af vores afdelinger er de offentlige kunder også de største. Desuden har vi valgt at satse på skoler, og det er givetvis en satsning, som passer den offentlige sektor godt," siger Carl-Johan Hultenheim.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S