Atea alene i toppen: Så mange offentlige ordrer vinder de

De offentlige indkøbere har gjort Atea næsten dobbelt så store som deres nærmeste konkurrenter på det offentlige marked i Sverige.

Artikel top billede

De seneste fem år har Atea næsten fordoblet sin omsætning på det svenske marked, og en stor del af væksten kommer fra salget til de offentlige kunder hos den svenske stat, kommuner og andre offentlige forvaltninger.

Det har ifølge den svenske avis Dagens Samhälle ført til, at Atea nu har sat sig solidt på tronen som den ubestridt største it-leverandør til det offentlige i Sverige.

Ifølge avisens egen opgørelse sælger Atea på et år varer og tjenesteydelser for, hvad der svarer til 3,7 milliarder danske kroner til de offentlige kunder i Sverige. Det er tæt på ti procent af de svenske myndigheders samlede it-indkøb, som årligt løber op i, hvad der svarer til 40 milliarder danske kroner.

Samtidig har Atea klart distanceret de nærmeste konkurrenter på listen. På andenpladsen finder man eksempelvis HP med et salg til det offentlige på 2,1 milliarder, mens firmaer som Tieto, Logica og IBM sælger for mellem 1,3 og 1,8 milliarder på årsbasis. Den svenske hjemmebanespiller Dustin må nøjes med en offentlig omsætning på 0,8 milliarder kroner.

Atea er samtidig den af de store it-forhandlere i Sverige, som har den suverænt største del af sin forretning placeret hos offentlige kunder, Ifølge Dagens Samhälle udgør Atea offentlige salg 56 procent af den samlede omsætning, hvor de øvrige selskaber typisk ligger med en andel på mellem 20-25 procent.

Direktør for Atea i Sverige Carl-Johan Hultenheim er ifølge svenske it24 ikke overrasket over tallene.

"Vi har valgt at satse på alt indenfor it-infrastruktur, og vi har valgt at være til stede i hele landet. I mange af vores afdelinger er de offentlige kunder også de største. Desuden har vi valgt at satse på skoler, og det er givetvis en satsning, som passer den offentlige sektor godt," siger Carl-Johan Hultenheim.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS