Atea alene i toppen: Så mange offentlige ordrer vinder de

De offentlige indkøbere har gjort Atea næsten dobbelt så store som deres nærmeste konkurrenter på det offentlige marked i Sverige.

Artikel top billede

De seneste fem år har Atea næsten fordoblet sin omsætning på det svenske marked, og en stor del af væksten kommer fra salget til de offentlige kunder hos den svenske stat, kommuner og andre offentlige forvaltninger.

Det har ifølge den svenske avis Dagens Samhälle ført til, at Atea nu har sat sig solidt på tronen som den ubestridt største it-leverandør til det offentlige i Sverige.

Ifølge avisens egen opgørelse sælger Atea på et år varer og tjenesteydelser for, hvad der svarer til 3,7 milliarder danske kroner til de offentlige kunder i Sverige. Det er tæt på ti procent af de svenske myndigheders samlede it-indkøb, som årligt løber op i, hvad der svarer til 40 milliarder danske kroner.

Samtidig har Atea klart distanceret de nærmeste konkurrenter på listen. På andenpladsen finder man eksempelvis HP med et salg til det offentlige på 2,1 milliarder, mens firmaer som Tieto, Logica og IBM sælger for mellem 1,3 og 1,8 milliarder på årsbasis. Den svenske hjemmebanespiller Dustin må nøjes med en offentlig omsætning på 0,8 milliarder kroner.

Atea er samtidig den af de store it-forhandlere i Sverige, som har den suverænt største del af sin forretning placeret hos offentlige kunder, Ifølge Dagens Samhälle udgør Atea offentlige salg 56 procent af den samlede omsætning, hvor de øvrige selskaber typisk ligger med en andel på mellem 20-25 procent.

Direktør for Atea i Sverige Carl-Johan Hultenheim er ifølge svenske it24 ikke overrasket over tallene.

"Vi har valgt at satse på alt indenfor it-infrastruktur, og vi har valgt at være til stede i hele landet. I mange af vores afdelinger er de offentlige kunder også de største. Desuden har vi valgt at satse på skoler, og det er givetvis en satsning, som passer den offentlige sektor godt," siger Carl-Johan Hultenheim.

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S