Danske museer satser på open source - og åben kulturformidling

Open source-tankegang skal bringe kulturarven ud til danskerne. Først app er færdig.

Artikel top billede

De danske museer har eksperimenteret med digital formidling og løsninger. Men der er ikke meget samarbejde museerne imellem.

Nu har DR's Kulturarvsprojekt slået sig sammen med 10 museer for at løfte i flok.

Projektet betegnes som det "største open source-projekt" for museer i Danmark. Tanken er at deles om den tekniske udvikling - og dermed hurtigere og bedre få den digitale kulturarv ud til danskerne. 

Det første projekt er "Kunsten", der er en iPhone-app for det moderne kunstmuseum i Aalborg, der bringer kunstformidlingen uden for bygningens vægge.

Det er ikke første gang, at DR involverer sig i bevarelse og formidling af kulturarven. Tidligere på året åbnede en video- og radiotjeneste med historisk indhold.

De andre følger trop

App'en for det alborgensiske museum får snart følgeskab af ni andre fra de andre deltagende museer primært i Nordjylland.

Samarbejdet er kommet på bane, fordi mange af kulturhusene ikke selvstændigt har den tekniske kapacitet til at løfte store digitale opgaver, og fordi museerne vil forsøge at udveksle viden og erfaring.

På længere sigt skal et fælles mediehåndteringssystem og database (CHAOS - Cultural Heritage Archive Open System) samle museernes indhold, så det nemt kan trækkes ud som indhold i mobile apps, men også til websider, info-skærmer og så videre. 

DR's tekniske innovationsafdeling og softwarevirksomheden Redia hjælper med de tekniske udfordringer. DR's journalister i Nordjylland får også mulighed for at trække historier og oplysninger ud af databasen.

LÆS OGSÅ: Prøv ny video-tjeneste før alle andre

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S