Danske museer satser på open source - og åben kulturformidling

Open source-tankegang skal bringe kulturarven ud til danskerne. Først app er færdig.

Artikel top billede

De danske museer har eksperimenteret med digital formidling og løsninger. Men der er ikke meget samarbejde museerne imellem.

Nu har DR's Kulturarvsprojekt slået sig sammen med 10 museer for at løfte i flok.

Projektet betegnes som det "største open source-projekt" for museer i Danmark. Tanken er at deles om den tekniske udvikling - og dermed hurtigere og bedre få den digitale kulturarv ud til danskerne. 

Det første projekt er "Kunsten", der er en iPhone-app for det moderne kunstmuseum i Aalborg, der bringer kunstformidlingen uden for bygningens vægge.

Det er ikke første gang, at DR involverer sig i bevarelse og formidling af kulturarven. Tidligere på året åbnede en video- og radiotjeneste med historisk indhold.

De andre følger trop

App'en for det alborgensiske museum får snart følgeskab af ni andre fra de andre deltagende museer primært i Nordjylland.

Samarbejdet er kommet på bane, fordi mange af kulturhusene ikke selvstændigt har den tekniske kapacitet til at løfte store digitale opgaver, og fordi museerne vil forsøge at udveksle viden og erfaring.

På længere sigt skal et fælles mediehåndteringssystem og database (CHAOS - Cultural Heritage Archive Open System) samle museernes indhold, så det nemt kan trækkes ud som indhold i mobile apps, men også til websider, info-skærmer og så videre. 

DR's tekniske innovationsafdeling og softwarevirksomheden Redia hjælper med de tekniske udfordringer. DR's journalister i Nordjylland får også mulighed for at trække historier og oplysninger ud af databasen.

LÆS OGSÅ: Prøv ny video-tjeneste før alle andre

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job