Danske museer satser på open source - og åben kulturformidling

Open source-tankegang skal bringe kulturarven ud til danskerne. Først app er færdig.

Artikel top billede

De danske museer har eksperimenteret med digital formidling og løsninger. Men der er ikke meget samarbejde museerne imellem.

Nu har DR's Kulturarvsprojekt slået sig sammen med 10 museer for at løfte i flok.

Projektet betegnes som det "største open source-projekt" for museer i Danmark. Tanken er at deles om den tekniske udvikling - og dermed hurtigere og bedre få den digitale kulturarv ud til danskerne. 

Det første projekt er "Kunsten", der er en iPhone-app for det moderne kunstmuseum i Aalborg, der bringer kunstformidlingen uden for bygningens vægge.

Det er ikke første gang, at DR involverer sig i bevarelse og formidling af kulturarven. Tidligere på året åbnede en video- og radiotjeneste med historisk indhold.

De andre følger trop

App'en for det alborgensiske museum får snart følgeskab af ni andre fra de andre deltagende museer primært i Nordjylland.

Samarbejdet er kommet på bane, fordi mange af kulturhusene ikke selvstændigt har den tekniske kapacitet til at løfte store digitale opgaver, og fordi museerne vil forsøge at udveksle viden og erfaring.

På længere sigt skal et fælles mediehåndteringssystem og database (CHAOS - Cultural Heritage Archive Open System) samle museernes indhold, så det nemt kan trækkes ud som indhold i mobile apps, men også til websider, info-skærmer og så videre. 

DR's tekniske innovationsafdeling og softwarevirksomheden Redia hjælper med de tekniske udfordringer. DR's journalister i Nordjylland får også mulighed for at trække historier og oplysninger ud af databasen.

LÆS OGSÅ: Prøv ny video-tjeneste før alle andre

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job