Danske museer satser på open source - og åben kulturformidling

Open source-tankegang skal bringe kulturarven ud til danskerne. Først app er færdig.

Artikel top billede

De danske museer har eksperimenteret med digital formidling og løsninger. Men der er ikke meget samarbejde museerne imellem.

Nu har DR's Kulturarvsprojekt slået sig sammen med 10 museer for at løfte i flok.

Projektet betegnes som det "største open source-projekt" for museer i Danmark. Tanken er at deles om den tekniske udvikling - og dermed hurtigere og bedre få den digitale kulturarv ud til danskerne. 

Det første projekt er "Kunsten", der er en iPhone-app for det moderne kunstmuseum i Aalborg, der bringer kunstformidlingen uden for bygningens vægge.

Det er ikke første gang, at DR involverer sig i bevarelse og formidling af kulturarven. Tidligere på året åbnede en video- og radiotjeneste med historisk indhold.

De andre følger trop

App'en for det alborgensiske museum får snart følgeskab af ni andre fra de andre deltagende museer primært i Nordjylland.

Samarbejdet er kommet på bane, fordi mange af kulturhusene ikke selvstændigt har den tekniske kapacitet til at løfte store digitale opgaver, og fordi museerne vil forsøge at udveksle viden og erfaring.

På længere sigt skal et fælles mediehåndteringssystem og database (CHAOS - Cultural Heritage Archive Open System) samle museernes indhold, så det nemt kan trækkes ud som indhold i mobile apps, men også til websider, info-skærmer og så videre. 

DR's tekniske innovationsafdeling og softwarevirksomheden Redia hjælper med de tekniske udfordringer. DR's journalister i Nordjylland får også mulighed for at trække historier og oplysninger ud af databasen.

LÆS OGSÅ: Prøv ny video-tjeneste før alle andre

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S