Fyringer redder regnskabet for Haslev-forhandler

Egenkapitalen er næsten fordoblet, og underskuddet er forvandlet til et overskud. Den sydsjællandske forhandler Iteo har skåret helt ind til benet. Nu skal der vækstes, siger direktøren.

Artikel top billede

Haslev-forhandleren Iteo kan igen se et plus på bundlinjen. Sidste års underskud på næsten to millioner er afløst af et overskud på 635.679 kroner før skat i regnskabsåret 2011/12.

Ifølge Iteos direktør Henrik Karlsson skyldes det, at virksomheden er blevet trimmet til de hårde tider - også på medarbejdersiden, hvor Iteo i det seneste regnskab kan notere en reduktion i lønomkostninger på omkring 25 procent.

"Vi har i det seneste år skåret omkring 10 medarbejdere væk. Det var en proces, der startede året før, men er tilendebragt i det regnskab, som er aflagt per 30. juni. Samlet set er der vel skåret omkring 15 stykker, siden vi startede," forklarer Henrik Karlsson.

Ifølge Henrik Karlsson er Iteo færdig med at skære for denne gang. Nu skal forhandleren vækste igen.

"Det betyder jo, at vi vil skalere op på tekniksiden, og vi fastholder det nuværende backoffice og administrationsniveau. Tidligere blev forretningen drevet af et stort hardwaresalg. Fremadrettet vil virksomheden i højere grad være drevet af koncept- og løsningssalg," siger Henrik Karlsson.

Nogle af de løsninger, som Iteo skal forsøge at sælge, er blandt andet infrastruktur i undervisningssektoren, men også løsninger til det private erhvervsliv, hvorfra Iteo ifølge Henrik Karlsson har oplevet at få flere kunder.

Læs mere:

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job