Fyringer redder regnskabet for Haslev-forhandler

Egenkapitalen er næsten fordoblet, og underskuddet er forvandlet til et overskud. Den sydsjællandske forhandler Iteo har skåret helt ind til benet. Nu skal der vækstes, siger direktøren.

Artikel top billede

Haslev-forhandleren Iteo kan igen se et plus på bundlinjen. Sidste års underskud på næsten to millioner er afløst af et overskud på 635.679 kroner før skat i regnskabsåret 2011/12.

Ifølge Iteos direktør Henrik Karlsson skyldes det, at virksomheden er blevet trimmet til de hårde tider - også på medarbejdersiden, hvor Iteo i det seneste regnskab kan notere en reduktion i lønomkostninger på omkring 25 procent.

"Vi har i det seneste år skåret omkring 10 medarbejdere væk. Det var en proces, der startede året før, men er tilendebragt i det regnskab, som er aflagt per 30. juni. Samlet set er der vel skåret omkring 15 stykker, siden vi startede," forklarer Henrik Karlsson.

Ifølge Henrik Karlsson er Iteo færdig med at skære for denne gang. Nu skal forhandleren vækste igen.

"Det betyder jo, at vi vil skalere op på tekniksiden, og vi fastholder det nuværende backoffice og administrationsniveau. Tidligere blev forretningen drevet af et stort hardwaresalg. Fremadrettet vil virksomheden i højere grad være drevet af koncept- og løsningssalg," siger Henrik Karlsson.

Nogle af de løsninger, som Iteo skal forsøge at sælge, er blandt andet infrastruktur i undervisningssektoren, men også løsninger til det private erhvervsliv, hvorfra Iteo ifølge Henrik Karlsson har oplevet at få flere kunder.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S