Fyringer redder regnskabet for Haslev-forhandler

Egenkapitalen er næsten fordoblet, og underskuddet er forvandlet til et overskud. Den sydsjællandske forhandler Iteo har skåret helt ind til benet. Nu skal der vækstes, siger direktøren.

Artikel top billede

Haslev-forhandleren Iteo kan igen se et plus på bundlinjen. Sidste års underskud på næsten to millioner er afløst af et overskud på 635.679 kroner før skat i regnskabsåret 2011/12.

Ifølge Iteos direktør Henrik Karlsson skyldes det, at virksomheden er blevet trimmet til de hårde tider - også på medarbejdersiden, hvor Iteo i det seneste regnskab kan notere en reduktion i lønomkostninger på omkring 25 procent.

"Vi har i det seneste år skåret omkring 10 medarbejdere væk. Det var en proces, der startede året før, men er tilendebragt i det regnskab, som er aflagt per 30. juni. Samlet set er der vel skåret omkring 15 stykker, siden vi startede," forklarer Henrik Karlsson.

Ifølge Henrik Karlsson er Iteo færdig med at skære for denne gang. Nu skal forhandleren vækste igen.

"Det betyder jo, at vi vil skalere op på tekniksiden, og vi fastholder det nuværende backoffice og administrationsniveau. Tidligere blev forretningen drevet af et stort hardwaresalg. Fremadrettet vil virksomheden i højere grad være drevet af koncept- og løsningssalg," siger Henrik Karlsson.

Nogle af de løsninger, som Iteo skal forsøge at sælge, er blandt andet infrastruktur i undervisningssektoren, men også løsninger til det private erhvervsliv, hvorfra Iteo ifølge Henrik Karlsson har oplevet at få flere kunder.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics