Fyringer redder regnskabet for Haslev-forhandler

Egenkapitalen er næsten fordoblet, og underskuddet er forvandlet til et overskud. Den sydsjællandske forhandler Iteo har skåret helt ind til benet. Nu skal der vækstes, siger direktøren.

Artikel top billede

Haslev-forhandleren Iteo kan igen se et plus på bundlinjen. Sidste års underskud på næsten to millioner er afløst af et overskud på 635.679 kroner før skat i regnskabsåret 2011/12.

Ifølge Iteos direktør Henrik Karlsson skyldes det, at virksomheden er blevet trimmet til de hårde tider - også på medarbejdersiden, hvor Iteo i det seneste regnskab kan notere en reduktion i lønomkostninger på omkring 25 procent.

"Vi har i det seneste år skåret omkring 10 medarbejdere væk. Det var en proces, der startede året før, men er tilendebragt i det regnskab, som er aflagt per 30. juni. Samlet set er der vel skåret omkring 15 stykker, siden vi startede," forklarer Henrik Karlsson.

Ifølge Henrik Karlsson er Iteo færdig med at skære for denne gang. Nu skal forhandleren vækste igen.

"Det betyder jo, at vi vil skalere op på tekniksiden, og vi fastholder det nuværende backoffice og administrationsniveau. Tidligere blev forretningen drevet af et stort hardwaresalg. Fremadrettet vil virksomheden i højere grad være drevet af koncept- og løsningssalg," siger Henrik Karlsson.

Nogle af de løsninger, som Iteo skal forsøge at sælge, er blandt andet infrastruktur i undervisningssektoren, men også løsninger til det private erhvervsliv, hvorfra Iteo ifølge Henrik Karlsson har oplevet at få flere kunder.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job