Job-blodbad: HP slæbes i retten for brud på EU-regler

Sagsøger Hewlett-Packard for at ignorere EU-regler i forbindelse med europæisk massefyring.

Artikel top billede

Hewlett-Packard (HP) er blevet stævnet ved retten i Belgien af de HP-ansattes repræsentanter i it-gigantens europæiske samarbejdsudvalg.  Det sker fordi HP i den grad kommet på kant med sine europæiske medarbejderrepræsentanter.

"Vi har arbejdet på sagen siden i sommer, og det første retsmøde bliver afholdt den 27. november," siger Koen Dries, der er talsmand for en gruppe af europæiske fagforeninger, som bakker op om søgsmålet, til CRN.

Som multinationalt selskab i EU har HP pligt til at have et europæisk samarbejdsudvalg, hvor medarbejdernes repræsentanter altså nu sagsøger HP for at smide grus i maskineriet og for ikke at overholde regler om forhandlinger i forbindelse med den store fyringsrunde, hvor 29.000 medarbejdere skal fyres på verdensplan, heraf 8.000 i Europa.

Ifølge EU-regler skal HP konsultere det europæiske samarbejdsudvalg i forbindelse med større fyringsrunder, og orientere om, hvordan fyringerne skal eksekveres. Det har HP ikke gjort efter reglerne. Blandt andet har HP ikke orienteret fyldestgørende nok, og er desuden gået direkte til at fyre, uden at konsultere samarbejdsudvalget, sådan som EU-reglerne kræver.

Konkret drejer det sig om paragraf 13 i EU's direktiv om smarbejdsudvalg, som siger:

"For at sikre, at arbejdstagere i virksomheder eller koncerner, som opererer i to eller flere medlemsstater, informeres og høres på behørig vis, skal der nedsættes et europæisk samarbejdsudvalg eller indføres andre passende procedurer med henblik på information og høring af arbejdstagerne på tværs af grænserne."

Samtidig har samarbejdsudvalget opsagt samarbejdsaftalen med HP, der stammer fra 90'erne, for at få gennemført en ny aftale, der er baseret på nyere EU-lovgivning.

Ifølge det engelske medie Channel Register, udtrykker HP ærgrelse over, at medarbejderne opsiger aftalen. Derudover siger HP, at de bekræfter at de vil fortsætte med at kommunikere med de relevante medarbejderorganser.

"HPs ledelse forsætter med at opretholde en konstruktiv dialog med EWC (det europæiske samarbejdsudvalg, red) gennem den seks måneder lange varselsperiode, som aftalen tilskriver, og også udover det," siger en HP talskvinde til Channel register.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job