Opkøb: Esbjerg-forhandler I USA-eventyr

Køber to amerikanske it-virksomheder og stifter nyt datterselskab med hovedsæde i Boston.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danske Admiral IT med hovedsæde i Esbjerg har købt de to amerikanske NAV-partnere Geneva Inc og Elypsis Inc.

De to it-virksomheder har gjort sig bemærket på det amerikanske marked i mode- og vin-industrien, og de kommer til at indgå det nye datterselskab Admiral IT US Inc., som får hovedsæde i Boston-forstaden Belmont i staten Massachusetts.

"Genevas kompetencer inden for modeindustrien kan vi bruge i blandt andet Bangladesh, hvor vi også har en salgsafdeling. Der er en stor tekstilindustri i Bangladesh, og vin-industrien er niche, hvor der ikke er ret mange producenter, og derfor har vi mulighed for at sætte et godt fingeraftryk på branchen," siger Kurt Weiland, der er administrerende direktør i Admiral IT.

Ifølge Kurt Weiland handler det dog ikke så meget om at gå ind i en specifik industri. Det er vertikalløsninger til NAV, der er det primære formål.

"Vi vil ind i en vertikal, lige så vel som vi har andre vertikaler, eksempelvis en løsning til håndtering af logistik i produktionsvirksomheder," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet