Opkøb: Esbjerg-forhandler I USA-eventyr

Køber to amerikanske it-virksomheder og stifter nyt datterselskab med hovedsæde i Boston.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danske Admiral IT med hovedsæde i Esbjerg har købt de to amerikanske NAV-partnere Geneva Inc og Elypsis Inc.

De to it-virksomheder har gjort sig bemærket på det amerikanske marked i mode- og vin-industrien, og de kommer til at indgå det nye datterselskab Admiral IT US Inc., som får hovedsæde i Boston-forstaden Belmont i staten Massachusetts.

"Genevas kompetencer inden for modeindustrien kan vi bruge i blandt andet Bangladesh, hvor vi også har en salgsafdeling. Der er en stor tekstilindustri i Bangladesh, og vin-industrien er niche, hvor der ikke er ret mange producenter, og derfor har vi mulighed for at sætte et godt fingeraftryk på branchen," siger Kurt Weiland, der er administrerende direktør i Admiral IT.

Ifølge Kurt Weiland handler det dog ikke så meget om at gå ind i en specifik industri. Det er vertikalløsninger til NAV, der er det primære formål.

"Vi vil ind i en vertikal, lige så vel som vi har andre vertikaler, eksempelvis en løsning til håndtering af logistik i produktionsvirksomheder," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S