Efter danske erfaringer: Tech Data udvider Dell-distribution

Efter positive erfaringer i Danmark udvider Tech Data nu sin distributionsaftale med Dell til resten af Skandinavien.

Artikel top billede

For godt to år siden indgik det daværende Rosenmeier Electronics som en af de første europæiske distributører en særskilt distributionsaftale med den amerikanske pc-kæmpe Dell.

Aftalen fulgte med, da Rosenmeier senere blev en del af Tech Data, og her er man så begejstret for de danske erfaringer, at man nu udvider samarbejdet til også at omfatte Norge og Sverige.

Tech Datas nordiske chef Øyvind Sæther fortæller til svenske it24, at Tech Data siden august har distribueret Dell i hele Norden.

"Vi har gjort det godt i Danmark og Dell ville gerne udvikle det i Norden, så vi har valgt at udvide til Sverige og Norge," siger Øyvind Sæther til it24.

"Det begyndte egentlig for to-tre år siden, da vi indgik aftale med Dell i USA og Canada. men vi har stadig ingen europæisk aftale, udover det vi har fået ind via vores opkøb af Triade og sidst, men ikke mindst Rosenmeier i Danmark, der havde en aftale, som vi har valgt at videreudvikle," siger han.

Tech Data har dog ingen planer om at udvide sin distribution af Dell til flere dele af det europæiske marked. Udover Skandinavien har Tech Data i dag mindre aftaler med Dell i Polen og Portugal, der ligesom i Danmark er erhvervet gennem opkøb.

Øyvind Sæther peger på, at forhandlerne er meget optaget af leveringtider, og at der derfor er en fordel at have adgang til produkter via distributørernes lagre.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job