Efter danske erfaringer: Tech Data udvider Dell-distribution

Efter positive erfaringer i Danmark udvider Tech Data nu sin distributionsaftale med Dell til resten af Skandinavien.

Artikel top billede

For godt to år siden indgik det daværende Rosenmeier Electronics som en af de første europæiske distributører en særskilt distributionsaftale med den amerikanske pc-kæmpe Dell.

Aftalen fulgte med, da Rosenmeier senere blev en del af Tech Data, og her er man så begejstret for de danske erfaringer, at man nu udvider samarbejdet til også at omfatte Norge og Sverige.

Tech Datas nordiske chef Øyvind Sæther fortæller til svenske it24, at Tech Data siden august har distribueret Dell i hele Norden.

"Vi har gjort det godt i Danmark og Dell ville gerne udvikle det i Norden, så vi har valgt at udvide til Sverige og Norge," siger Øyvind Sæther til it24.

"Det begyndte egentlig for to-tre år siden, da vi indgik aftale med Dell i USA og Canada. men vi har stadig ingen europæisk aftale, udover det vi har fået ind via vores opkøb af Triade og sidst, men ikke mindst Rosenmeier i Danmark, der havde en aftale, som vi har valgt at videreudvikle," siger han.

Tech Data har dog ingen planer om at udvide sin distribution af Dell til flere dele af det europæiske marked. Udover Skandinavien har Tech Data i dag mindre aftaler med Dell i Polen og Portugal, der ligesom i Danmark er erhvervet gennem opkøb.

Øyvind Sæther peger på, at forhandlerne er meget optaget af leveringtider, og at der derfor er en fordel at have adgang til produkter via distributørernes lagre.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job