Efter danske erfaringer: Tech Data udvider Dell-distribution

Efter positive erfaringer i Danmark udvider Tech Data nu sin distributionsaftale med Dell til resten af Skandinavien.

Artikel top billede

For godt to år siden indgik det daværende Rosenmeier Electronics som en af de første europæiske distributører en særskilt distributionsaftale med den amerikanske pc-kæmpe Dell.

Aftalen fulgte med, da Rosenmeier senere blev en del af Tech Data, og her er man så begejstret for de danske erfaringer, at man nu udvider samarbejdet til også at omfatte Norge og Sverige.

Tech Datas nordiske chef Øyvind Sæther fortæller til svenske it24, at Tech Data siden august har distribueret Dell i hele Norden.

"Vi har gjort det godt i Danmark og Dell ville gerne udvikle det i Norden, så vi har valgt at udvide til Sverige og Norge," siger Øyvind Sæther til it24.

"Det begyndte egentlig for to-tre år siden, da vi indgik aftale med Dell i USA og Canada. men vi har stadig ingen europæisk aftale, udover det vi har fået ind via vores opkøb af Triade og sidst, men ikke mindst Rosenmeier i Danmark, der havde en aftale, som vi har valgt at videreudvikle," siger han.

Tech Data har dog ingen planer om at udvide sin distribution af Dell til flere dele af det europæiske marked. Udover Skandinavien har Tech Data i dag mindre aftaler med Dell i Polen og Portugal, der ligesom i Danmark er erhvervet gennem opkøb.

Øyvind Sæther peger på, at forhandlerne er meget optaget af leveringtider, og at der derfor er en fordel at have adgang til produkter via distributørernes lagre.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS