Efter danske erfaringer: Tech Data udvider Dell-distribution

Efter positive erfaringer i Danmark udvider Tech Data nu sin distributionsaftale med Dell til resten af Skandinavien.

Artikel top billede

For godt to år siden indgik det daværende Rosenmeier Electronics som en af de første europæiske distributører en særskilt distributionsaftale med den amerikanske pc-kæmpe Dell.

Aftalen fulgte med, da Rosenmeier senere blev en del af Tech Data, og her er man så begejstret for de danske erfaringer, at man nu udvider samarbejdet til også at omfatte Norge og Sverige.

Tech Datas nordiske chef Øyvind Sæther fortæller til svenske it24, at Tech Data siden august har distribueret Dell i hele Norden.

"Vi har gjort det godt i Danmark og Dell ville gerne udvikle det i Norden, så vi har valgt at udvide til Sverige og Norge," siger Øyvind Sæther til it24.

"Det begyndte egentlig for to-tre år siden, da vi indgik aftale med Dell i USA og Canada. men vi har stadig ingen europæisk aftale, udover det vi har fået ind via vores opkøb af Triade og sidst, men ikke mindst Rosenmeier i Danmark, der havde en aftale, som vi har valgt at videreudvikle," siger han.

Tech Data har dog ingen planer om at udvide sin distribution af Dell til flere dele af det europæiske marked. Udover Skandinavien har Tech Data i dag mindre aftaler med Dell i Polen og Portugal, der ligesom i Danmark er erhvervet gennem opkøb.

Øyvind Sæther peger på, at forhandlerne er meget optaget af leveringtider, og at der derfor er en fordel at have adgang til produkter via distributørernes lagre.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S