Sådan kan gamification få dine børn til at tigge om at gøre rent

Drys spil og eventyr ud over de sure pligter.

Artikel top billede

Kan du ikke selv motivere ungerne til at tage del i husets daglige pligter, så kan lidt spil måske gøre jobbet.

Trenden med "gamification", hvor man drager nytte af computerspilmekanismer i andre sammenhænge, er helt oplagt i børneopdragelsen.

Det er ført helt ud i livet på Chore Wars - på dansk "pligt-krigen". Eller måske "World of Børnefamilien".

Chore Wars er et simpelt rollespil, hvor det drejer sig om at opbygge en karakter og samle point gennem opgaver og missioner. Præcis som mange børn kender det fra spil som World of Warcraft. I Chore Wars er det dog ikke monstre, der skal overmandes, men dagligdagsopgaver som at tømme opvasken, gå tur med hunden og rydde op.

Opgaverne og pointene kan individuelt oprettes af mor og far.

Mange andre spil

Chore Wars har nogle år på bagen og få snart en lidt mere nutidig konkurrent i ChoreMonster, der også gennem point og apps vil gøre det til en leg at aktivere ungerne.

Chore Wars kan også beskrives som en online oversigt over børnenes pligter. Det er bare lidt nemmere at få børnene til at kaste sig over pligterne, hvis de netop ikke er pligter, men missioner og udfordringer, der venter på at blive fuldført. Når opgaverne er fuldført, får børnene point, der gør figuren stærkere.

Hvis selve legen ikke er nok belønning i sig selv, kan der udbetales "guldklumper" til børnene, som for eksempel kunne veksles til offline-belønninger (læs: lørdagsslik, red.) eller en mulighed for at blive oppe efter den normale sengetid.

Chore Wars er gratis, men kan opgrades til flere funktioner mod betaling.

I samme boldgade findes Agent Piggy og danske Pengeby, der lærer børn om økonomi gennem spil. Også danske Tinkatolli forsøger at påvirke børns offline aktiviteter via computerspil.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job