Brat exit: Wøldike færdig i Infinigate

Sikkerhedsdistributørens danske landechef siger stop "efter gensidig aftale".

Artikel top billede

Efter fire år som chef for den danske afdeling af sikkerhedsdistributøren Infinigate, forlader direktør Dennis Wøldike sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Den pludselige exit kommer kun tre uger efter, at Infinigate annoncerede, at man fremover vil samle sine tre nordiske afdelinger under en hat med norske Thomas Hagelid i spidsen. Ifølge Hagelid har de tre nordiske afdelinger med tilsammen 45 ansatte indtil nu arbejdet for isoleret, og meningen er, at den nye organisering skal give mere effektivt salg, support og markedsføring.

Dennis Wøldike bekræfter over for CRN, at han er stoppet i Infinigate "efter gensidig aftale". Han ønsker ikke at kommentere om det bratte farvel, der blev effektueret i fredags, hænger sammen med den nye mere centraliserede struktur i Infinigate-koncernen. Han fortæller dog, at han ikke har noget nyt job på hånden.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Thomas Hagelid, som netop i dag besøger Infinigates danske kontor i Herlev i forbindelse med Dennis Wøldikes stop.

Infinigate er schweizisk ejet, og udover de tre nordiske lande, har koncernen også kontorer i Schweiz, Tyskland, Østrig og Storbritannien.

Læs mere:

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks