Brat exit: Wøldike færdig i Infinigate

Sikkerhedsdistributørens danske landechef siger stop "efter gensidig aftale".

Artikel top billede

Efter fire år som chef for den danske afdeling af sikkerhedsdistributøren Infinigate, forlader direktør Dennis Wøldike sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Den pludselige exit kommer kun tre uger efter, at Infinigate annoncerede, at man fremover vil samle sine tre nordiske afdelinger under en hat med norske Thomas Hagelid i spidsen. Ifølge Hagelid har de tre nordiske afdelinger med tilsammen 45 ansatte indtil nu arbejdet for isoleret, og meningen er, at den nye organisering skal give mere effektivt salg, support og markedsføring.

Dennis Wøldike bekræfter over for CRN, at han er stoppet i Infinigate "efter gensidig aftale". Han ønsker ikke at kommentere om det bratte farvel, der blev effektueret i fredags, hænger sammen med den nye mere centraliserede struktur i Infinigate-koncernen. Han fortæller dog, at han ikke har noget nyt job på hånden.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Thomas Hagelid, som netop i dag besøger Infinigates danske kontor i Herlev i forbindelse med Dennis Wøldikes stop.

Infinigate er schweizisk ejet, og udover de tre nordiske lande, har koncernen også kontorer i Schweiz, Tyskland, Østrig og Storbritannien.

Læs mere:

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo