Dansk webtjeneste solgt - prøver nu lykken i udlandet

Trygfonden køber dansk web-iværksætter, der vil skabe tryghed for husejere.

Artikel top billede

Ved at skabe et community omkring nabohjælp vil aarhusianske Naboor forsøge at dæmme op for tyveri. Den idé får nu endnu mere eksponering.

Iværksætterfirmaet oplyser, at tjenesten overtages af Trygfonden, og at webplatformen skal leve videre hos Det Kriminalpræventive Råd som www.nabohjælp.dk.

ComON har tidligere omtalt Naboor her.

Tjenesten går i korte træk ud på, at naboer registrerer sig på portalen. Når man er bortrejst, giver man via platformen sine naboer besked, så de er ekstra opmærksomme på uregelmæsigheder i den periode. Via platformen registrerer man også de personer, som skal kontaktes, hvis der sker et indbrud eller en anden begivenhed, mens man ikke er hjemme. Ambitionen er at sætte nabohjælpen i system og på den måde at forebygge indbrud.

Salg er succes

Naboor tog allerede i 2011 kontakt til Trygfonden. Det er den kontakt, der nu er endt med et salg.

"Det har været en del af vores forretningsmodel at gå til offentlige instantser og udvikle et system, der er bedre end det, de selv har. Derfor ser vi det som en succes, at Trygfonden nu har købt brugsretten til systemet og giver den videre til Det Kriminalpræventive Råd. Det har vi arbejdet henimod fra starten. Det her er vores "produktsalg", for vi har aldrig haft til hensigt at tage betaling brugerne," siger direktør og stifter Ole Rich Henningsen.

Han vil nu tage til vores nordiske nabolande og andre europæiske lande og forsøge at udbrede Naboor-konceptet på Naboor.com med "samme koncept i en ny indpakning".

Naboor har siden lanceringen også fået en form for konkurrent i Nabo.dk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S