Dansk webtjeneste solgt - prøver nu lykken i udlandet

Trygfonden køber dansk web-iværksætter, der vil skabe tryghed for husejere.

Artikel top billede

Ved at skabe et community omkring nabohjælp vil aarhusianske Naboor forsøge at dæmme op for tyveri. Den idé får nu endnu mere eksponering.

Iværksætterfirmaet oplyser, at tjenesten overtages af Trygfonden, og at webplatformen skal leve videre hos Det Kriminalpræventive Råd som www.nabohjælp.dk.

ComON har tidligere omtalt Naboor her.

Tjenesten går i korte træk ud på, at naboer registrerer sig på portalen. Når man er bortrejst, giver man via platformen sine naboer besked, så de er ekstra opmærksomme på uregelmæsigheder i den periode. Via platformen registrerer man også de personer, som skal kontaktes, hvis der sker et indbrud eller en anden begivenhed, mens man ikke er hjemme. Ambitionen er at sætte nabohjælpen i system og på den måde at forebygge indbrud.

Salg er succes

Naboor tog allerede i 2011 kontakt til Trygfonden. Det er den kontakt, der nu er endt med et salg.

"Det har været en del af vores forretningsmodel at gå til offentlige instantser og udvikle et system, der er bedre end det, de selv har. Derfor ser vi det som en succes, at Trygfonden nu har købt brugsretten til systemet og giver den videre til Det Kriminalpræventive Råd. Det har vi arbejdet henimod fra starten. Det her er vores "produktsalg", for vi har aldrig haft til hensigt at tage betaling brugerne," siger direktør og stifter Ole Rich Henningsen.

Han vil nu tage til vores nordiske nabolande og andre europæiske lande og forsøge at udbrede Naboor-konceptet på Naboor.com med "samme koncept i en ny indpakning".

Naboor har siden lanceringen også fået en form for konkurrent i Nabo.dk.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S