Tysk/dansk online-forhandler: Vi må godt bruge e-mærket i Sverige

Onlineforhandleren IT Netbutik har spurgt e-handelsfonden om lov til at bruge e-mærket i strid med reglerne, lyder det fra butikken.

Artikel top billede

Den tysk-ejede onlineforhandler handler ifølge e-handelsfonden i strid med reglerne, når den placerer det e-mærke, som forhandlerens danske webbutik er blevet tildelt, på sin svenske webshop, itnetbutik.se.

CRN har kontaktet IT Netbutik for at få en kommentar fra Kaj Kirkegaard, der ifølge det tyske virksomhedsregister står opført som IT Netbutik GmbH's direktør.

Da CRN ringer op, er det en mandlig medarbejder fra IT Netbutik, der tager telefonen. Han ønsker dog ikke at oplyse sit navn, og han vil heller ikke oplyse, om han er Kaj Kirkegaard eller ej.

Han afviser samtidig over for CRN, at IT Netbutik overtræder reglerne for brugen af e-mærket, når der bliver reklameret med godkendelsen af den danske webshop på itnetbutik.se.

"Vi har spurgt om det, og vi har fået lov til det. Jeg mener, at vi har fået lov til at bruge det (i den svenske forretning, red.)," siger IT Netbutiks medarbejder.

IT Netbutik har kort efter henvendelsen fra CRN valgt at fjerne e-mærket fra sit svenske website. 

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen