Direktører vil købe ejer ud af distributør

Efter en årrække i spidsen for profitabel AV-distributør er to chefer nu klar til at overtage ejerskabet.

Artikel top billede

Direktør Simon Kaas og salgsdirektør Thomas Baggesen er i gang med at købe distributøren DS-Display fra den hidtidige ejer, Gunnar Borg. Det fortæller Simon Kaas til CRN.

"Thomas og jeg har købt os ind i forretningen. Vi har gang i et management buy-out, hvor vi på et tidspunkt kommer til at eje hele forretningen," siger Simon Kaas til CRN.

Simon Kaas fortæller, at det længe har været et ønske at overtage distributøren, som han har været direktør for i de sidste ti år.

Nu har han sammen med salgsdirektør Thomas Baggesen, der har otte år på banen i DS-Display, så købt en del af DS-Display fra Gunnar Borg, der ifølge Simon Kaas er en passiv investor i DS-Display.

"Det er Thomas og mig, der har passet butikken, så derfor ser jeg det som en helt naturlig udvikling, at vi overtager den," siger Simon Kaas.

Han betegner samtidig den igangværende proces som et generationsskifte.

Simon Kaas vil ikke oplyse, hvor stor en del af butikken de har overtaget fra Gunnar Borgs selskab, Imagegroup Holding aps.

"Vi har købt en andel nu. Næste gang køber vi resten," siger Simon Kaas, der dog ikke vil ud med, hvornår næste gang er.

DS-Display er en nichedistributør med fokus på AV. Projektorsalget har oprindeligt fyldt meget. I dag fylder salg af videokonference-løsninger også en betydelig del af selskabets portefølje.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S