Direktører vil købe ejer ud af distributør

Efter en årrække i spidsen for profitabel AV-distributør er to chefer nu klar til at overtage ejerskabet.

Artikel top billede

Direktør Simon Kaas og salgsdirektør Thomas Baggesen er i gang med at købe distributøren DS-Display fra den hidtidige ejer, Gunnar Borg. Det fortæller Simon Kaas til CRN.

"Thomas og jeg har købt os ind i forretningen. Vi har gang i et management buy-out, hvor vi på et tidspunkt kommer til at eje hele forretningen," siger Simon Kaas til CRN.

Simon Kaas fortæller, at det længe har været et ønske at overtage distributøren, som han har været direktør for i de sidste ti år.

Nu har han sammen med salgsdirektør Thomas Baggesen, der har otte år på banen i DS-Display, så købt en del af DS-Display fra Gunnar Borg, der ifølge Simon Kaas er en passiv investor i DS-Display.

"Det er Thomas og mig, der har passet butikken, så derfor ser jeg det som en helt naturlig udvikling, at vi overtager den," siger Simon Kaas.

Han betegner samtidig den igangværende proces som et generationsskifte.

Simon Kaas vil ikke oplyse, hvor stor en del af butikken de har overtaget fra Gunnar Borgs selskab, Imagegroup Holding aps.

"Vi har købt en andel nu. Næste gang køber vi resten," siger Simon Kaas, der dog ikke vil ud med, hvornår næste gang er.

DS-Display er en nichedistributør med fokus på AV. Projektorsalget har oprindeligt fyldt meget. I dag fylder salg af videokonference-løsninger også en betydelig del af selskabets portefølje.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect