Dustin sluger succesfuld norsk forhandler

Købet sender Dustin op blandt de største på det norske marked.

Artikel top billede

I sommer købte Dustin de to svenske forhandlere Best Office og IT Hantverkarna. Nu har Dustin overtaget den norske forhandler Norsk Data Senter (NDS).

Norsk Data Center har 161 ansatte og omsatte sidste år i lige i underkanten af 550 millioner kroner.

Dustin skønner at selskabet samlede omsætning i Norge når op 814 millioner kroner, som følge af opkøbet, hvilket gør Dustin til en af de betydende spillere på det norske marked.

"Købet af NDS er en del af vores strategi om at styrke Dustins nordiske tilstedeværelse. Ved at integrere NDS i koncernen bliver vi sammen en af Norges største leverandører af it-produkter og it-tjenester," slår Dustins koncernchef Georgi Ganev fast.

Norsk Data Senter har hovedkontor i Moss og driver derudover forretning fra andre norske byer. Selskabet tjente sidste år lidt mere end 30 millioner kroner før skat.

Ifølge Georgi Ganev styrker opkøbet Dustin i service-segmentet, som er en vigtig del af den svenske forhandlers strategi.

Opkøbet er afhængig af, at det biver godkendt af de norske konkurrencemyndigheder.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect