Comm2ig-udbrydere starter ny forhandler

Trådløse løsninger og sikkerhed er kernen i ny forhandler, som retter sig mod SMB- og enterprise kunder.

Artikel top billede

Efter mere end ti år som kolleger hos den nordsjællandske infrastrukturforhandler 2ig - nu Comm2ig - har salgschef Lars Nordahl og account manager Philip Starberg pr. 1. oktober rykket teltpælene op og er startet for sig selv i firmaet Aimit.

Pengene til opstarten af Aimit kommer fra Carsten Alnøe, som de sidste 10 til 12 år har været selvstændig it-konsulent med speciale i trådløse teknologier.

Ambitionen er, at både Nordahl og Starberg på et tidspunkt kan indtræde som partnere i den nystartede forhandler, som ifølge Lars Nordahl vil fokusere på, hvordan løsninger indenfor trådløs teknologi, mobility og sikkerhed spiller sammen med kundernes eksisterende it-infrastruktur.

"Vi vil gerne slå på tromme for, hvordan kunderne finder ud at bruge "wireles" og "bring your own device", og hvordan man kan sove roligt om natten, når man lader sine brugere arbejde med det koncept. Det er der, der ligger nogle forretningsmuligheder. Men det viser sig jo ofte, at vi kommer hele vejen rundt om kundens infrastruktur, når vi arbejder med de her løsninger," fortæller Lars Nordahl.

Aimit er i første omgang startet med de tre stiftere, men ambitionen er, at udvide staben efterhånden, som ordrebogen fyldes op. Kunderne skal findes indenfor SMB og entreprise-segementet.

"Vi forventer, at blive en ti stykker i løbet af 2013, og vi har allerede nu opgaver, som indikerer,at vi skal ud og ansætte folk," siger Lars Nordahl.

Han lægger ikke skjul på, at afskeden med Comm2ig hænger sammen med den retning som blev udstukket efter 2igs fusion med Comm/2 i foråret. De to er heller ikke de første som har valgt at søge nye græsgange. Allerede i september valgte salgsdirektør Torben Graversen også at sige farvel og tak for denne gang.

"Vi var ikke helt enige i den strategi, man lagde hos 2ig og fusionen med Comm/2 gjorde det ikke meget bedre. Det er lidt ærgerligt, når vi har været med til at starte 2ig op," siger Lars Nordahl.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS