Comm2ig-udbrydere starter ny forhandler

Trådløse løsninger og sikkerhed er kernen i ny forhandler, som retter sig mod SMB- og enterprise kunder.

Artikel top billede

Efter mere end ti år som kolleger hos den nordsjællandske infrastrukturforhandler 2ig - nu Comm2ig - har salgschef Lars Nordahl og account manager Philip Starberg pr. 1. oktober rykket teltpælene op og er startet for sig selv i firmaet Aimit.

Pengene til opstarten af Aimit kommer fra Carsten Alnøe, som de sidste 10 til 12 år har været selvstændig it-konsulent med speciale i trådløse teknologier.

Ambitionen er, at både Nordahl og Starberg på et tidspunkt kan indtræde som partnere i den nystartede forhandler, som ifølge Lars Nordahl vil fokusere på, hvordan løsninger indenfor trådløs teknologi, mobility og sikkerhed spiller sammen med kundernes eksisterende it-infrastruktur.

"Vi vil gerne slå på tromme for, hvordan kunderne finder ud at bruge "wireles" og "bring your own device", og hvordan man kan sove roligt om natten, når man lader sine brugere arbejde med det koncept. Det er der, der ligger nogle forretningsmuligheder. Men det viser sig jo ofte, at vi kommer hele vejen rundt om kundens infrastruktur, når vi arbejder med de her løsninger," fortæller Lars Nordahl.

Aimit er i første omgang startet med de tre stiftere, men ambitionen er, at udvide staben efterhånden, som ordrebogen fyldes op. Kunderne skal findes indenfor SMB og entreprise-segementet.

"Vi forventer, at blive en ti stykker i løbet af 2013, og vi har allerede nu opgaver, som indikerer,at vi skal ud og ansætte folk," siger Lars Nordahl.

Han lægger ikke skjul på, at afskeden med Comm2ig hænger sammen med den retning som blev udstukket efter 2igs fusion med Comm/2 i foråret. De to er heller ikke de første som har valgt at søge nye græsgange. Allerede i september valgte salgsdirektør Torben Graversen også at sige farvel og tak for denne gang.

"Vi var ikke helt enige i den strategi, man lagde hos 2ig og fusionen med Comm/2 gjorde det ikke meget bedre. Det er lidt ærgerligt, når vi har været med til at starte 2ig op," siger Lars Nordahl.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse