Comm2ig-udbrydere starter ny forhandler

Trådløse løsninger og sikkerhed er kernen i ny forhandler, som retter sig mod SMB- og enterprise kunder.

Artikel top billede

Efter mere end ti år som kolleger hos den nordsjællandske infrastrukturforhandler 2ig - nu Comm2ig - har salgschef Lars Nordahl og account manager Philip Starberg pr. 1. oktober rykket teltpælene op og er startet for sig selv i firmaet Aimit.

Pengene til opstarten af Aimit kommer fra Carsten Alnøe, som de sidste 10 til 12 år har været selvstændig it-konsulent med speciale i trådløse teknologier.

Ambitionen er, at både Nordahl og Starberg på et tidspunkt kan indtræde som partnere i den nystartede forhandler, som ifølge Lars Nordahl vil fokusere på, hvordan løsninger indenfor trådløs teknologi, mobility og sikkerhed spiller sammen med kundernes eksisterende it-infrastruktur.

"Vi vil gerne slå på tromme for, hvordan kunderne finder ud at bruge "wireles" og "bring your own device", og hvordan man kan sove roligt om natten, når man lader sine brugere arbejde med det koncept. Det er der, der ligger nogle forretningsmuligheder. Men det viser sig jo ofte, at vi kommer hele vejen rundt om kundens infrastruktur, når vi arbejder med de her løsninger," fortæller Lars Nordahl.

Aimit er i første omgang startet med de tre stiftere, men ambitionen er, at udvide staben efterhånden, som ordrebogen fyldes op. Kunderne skal findes indenfor SMB og entreprise-segementet.

"Vi forventer, at blive en ti stykker i løbet af 2013, og vi har allerede nu opgaver, som indikerer,at vi skal ud og ansætte folk," siger Lars Nordahl.

Han lægger ikke skjul på, at afskeden med Comm2ig hænger sammen med den retning som blev udstukket efter 2igs fusion med Comm/2 i foråret. De to er heller ikke de første som har valgt at søge nye græsgange. Allerede i september valgte salgsdirektør Torben Graversen også at sige farvel og tak for denne gang.

"Vi var ikke helt enige i den strategi, man lagde hos 2ig og fusionen med Comm/2 gjorde det ikke meget bedre. Det er lidt ærgerligt, når vi har været med til at starte 2ig op," siger Lars Nordahl.

Læs mere:

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S