Løsningshus scorer kassen på sikkerhedsrådgivning

For ottende år i træk kommer sikkerhedsfirma ud med sorte tal på bundlinjen. Væksten fortsætter, lyder det fra firmaets direktør.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Der er penge i sikkerhedsrådgivning. Løsningshuset Digicure fra Lyngby er kommet ud af regnskabsåret 2011/12 med et rekordstort overskud på 1.974.283 kroner før skat. 

Det er en forbedring af årsresultatet på hele 54 procent. Også bruttofortjenesten er steget betragteligt fra 6.539.291 kroner i 2010/11 til 8.030.812 kroner i 2011/12.

"I en tid, hvor mange har det svært, har vi været i stand til at drive en effektiv forretning, hvor vi selvfølgelig har har meget stor fokus på omkostningerne," lyder forklaringen på det gode resultat fra Jesper Helbrandt, administrerende direktør i Digicure.

Løsningshuset i Lyngby har primært tjent sine penge på rådgivning, analyser og uddannelse inden for it-sikkerhed, blandt andet inden for CISSP, som ifølge Digicure selv er en af de mest anerkendte certificeringer inden for it-sikkerhed.

"Virksomheder udsættes jo hele tiden for nye sikkerhedstrusler, og velfungerende websites bliver stadigt vigtigere for virksomhederne," siger Jesper Helbrandt.

Han forventer, at væksten fortsætter i indeværende regnskabsår.

"Vores omsætning er steget med over 25 procent, og det ser ud til, at den fortsætter med at stige. Vi har nogle solide og stabile kunder, som vi har haft i en årrække," siger Jesper Helbrandt om kundelisten, der blandt andet omfatter Dagbladet Børsen, DIBS, og Movia.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S