Artikel top billede

IBM: Faktisk er det os, der er størst på det danske servermarked

Målt på omsætning er Ciscos serversalg slet ikke inde på radaren sammenlignet med HP og IBM, lyder det fra IBMs kanalchef.

I sidste uge var det HP og Cisco, der ikke kun blive enige om størrelsen af hinandens markedsandele på det danske servermarkedet.

Fra Cisco lød meldingen, at man på bare tre år havde sat sig på 15 procent af markedet for blade-servere, og at man nu går efter en markedsandel på 25 procent. Det fik HP til at gå i rette med konkurrentens tal, som HP mente var "helt ude i skoven".

Uenigheden bundede i, at hvor HP taler om antallet af solgte servere, så var Ciscos budskab baseret på omsætning i salget af blade-servere, som kun udgør en mindre del af det samlede servermarked.

Nu blander IBM sig så i diskussionen.

Kanalchef Ulla Theil siger, at markedet for servere generelt er skrumpet, men at det alligevel er lykkedes IBM at øge sin omsætning på servermarkedet så meget, at IBM i årets andet kvartal var den producent, der samlet set havde den største server-omsætning i Danmark.

"Servermarkedet faldt med næsten 10 procent i andet kvartal, men vores omsætning stiger. Så vi ligger lidt foran HP med Dell, Oracle/Sun og Fujitsu på de næste pladser, Men vi kan slet ikke se Cisco på radaren," siger Ulla Theil.

IBMs fremgang skyldes ifølge Ulla Theil, at markedet bevæger sig i retning af færre, men større og konsoliderede serverløsninger. Det hænger sammen med øget brug af virtualisering og managed service.

"Det trækker i den retning Så lige nu rider vi på en bølge, hvor vi det sidste års tid har taget den ene kunde efter den anden," siger Ulla Theil.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere