IBM: Faktisk er det os, der er størst på det danske servermarked

Målt på omsætning er Ciscos serversalg slet ikke inde på radaren sammenlignet med HP og IBM, lyder det fra IBMs kanalchef.

Artikel top billede

I sidste uge var det HP og Cisco, der ikke kun blive enige om størrelsen af hinandens markedsandele på det danske servermarkedet.

Fra Cisco lød meldingen, at man på bare tre år havde sat sig på 15 procent af markedet for blade-servere, og at man nu går efter en markedsandel på 25 procent. Det fik HP til at gå i rette med konkurrentens tal, som HP mente var "helt ude i skoven".

Uenigheden bundede i, at hvor HP taler om antallet af solgte servere, så var Ciscos budskab baseret på omsætning i salget af blade-servere, som kun udgør en mindre del af det samlede servermarked.

Nu blander IBM sig så i diskussionen.

Kanalchef Ulla Theil siger, at markedet for servere generelt er skrumpet, men at det alligevel er lykkedes IBM at øge sin omsætning på servermarkedet så meget, at IBM i årets andet kvartal var den producent, der samlet set havde den største server-omsætning i Danmark.

"Servermarkedet faldt med næsten 10 procent i andet kvartal, men vores omsætning stiger. Så vi ligger lidt foran HP med Dell, Oracle/Sun og Fujitsu på de næste pladser, Men vi kan slet ikke se Cisco på radaren," siger Ulla Theil.

IBMs fremgang skyldes ifølge Ulla Theil, at markedet bevæger sig i retning af færre, men større og konsoliderede serverløsninger. Det hænger sammen med øget brug af virtualisering og managed service.

"Det trækker i den retning Så lige nu rider vi på en bølge, hvor vi det sidste års tid har taget den ene kunde efter den anden," siger Ulla Theil.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job