Bagsværd-forhandler udvider: Vil kapre economics-kunder med NAV

Ekspert på C5, men vil bruge ny version af NAV til at kapre kunder fra Visma og economics.

Artikel top billede

C5-forhandleren Softhuset udvider nu sit sortiment med Microsofts nyeste 2013-version af Dynamics NAV. Det skal skaffe nye kunder i butikken.

Ifølge direktør Carsten Lundqvist er det det muligheden for at sælge tre-bruger-licenser til Dynamics NAV, der gør det forretningsmæssigt interessant at man nu gør produktkataloget bredere.

Han frygter ikke, at Det nye produkt vil fjerne fokus fra C5, hverken når det gælder hans egen forretning eller på markedet i det hele taget. Han forventer tværtimod, at det samlet set vil få flere kunder over på Microsoft-platformen.

"C5 er så veletableret et marked, at det ikke vil ske. Men det afgørende er ikke, hvilket produkt vi sælger, men at vi har en kompetence til at handle med små og mellemstore virksomheder. Så for os er det ligegyldigt om vi sælger NAV eller C5. Til gengæld tror jeg, NAV 2013 virke som en killer over for de kunder, som er ved at vokse ud af deres løsninger fra Visma og economics," siger Carsten Lundqvist.

Til at løfte det nye forretningsområder har Softhuset ansat den erfarne NAV-konsulent Arne Munch Christensen, der har en fortid hos Norriq.

Samtidig kan Carsten Lundqvist glæde sig over, at der er så godt gang i forretningen, at han fra nytår siger goddag til endnu en sælger, så den samlede bemanding dermed kommer op på seks medarbejdere.

Nytår er samtidig skæringsdag for Softhusets regnskabsår, hvor Carsten Lundqvist forventer en forbedring af 2012-resultatet på omkring 50 procent i forhold til i fjor , hvor man endte med et overskud før skat på 385.000 kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S