Bagsværd-forhandler udvider: Vil kapre economics-kunder med NAV

Ekspert på C5, men vil bruge ny version af NAV til at kapre kunder fra Visma og economics.

Artikel top billede

C5-forhandleren Softhuset udvider nu sit sortiment med Microsofts nyeste 2013-version af Dynamics NAV. Det skal skaffe nye kunder i butikken.

Ifølge direktør Carsten Lundqvist er det det muligheden for at sælge tre-bruger-licenser til Dynamics NAV, der gør det forretningsmæssigt interessant at man nu gør produktkataloget bredere.

Han frygter ikke, at Det nye produkt vil fjerne fokus fra C5, hverken når det gælder hans egen forretning eller på markedet i det hele taget. Han forventer tværtimod, at det samlet set vil få flere kunder over på Microsoft-platformen.

"C5 er så veletableret et marked, at det ikke vil ske. Men det afgørende er ikke, hvilket produkt vi sælger, men at vi har en kompetence til at handle med små og mellemstore virksomheder. Så for os er det ligegyldigt om vi sælger NAV eller C5. Til gengæld tror jeg, NAV 2013 virke som en killer over for de kunder, som er ved at vokse ud af deres løsninger fra Visma og economics," siger Carsten Lundqvist.

Til at løfte det nye forretningsområder har Softhuset ansat den erfarne NAV-konsulent Arne Munch Christensen, der har en fortid hos Norriq.

Samtidig kan Carsten Lundqvist glæde sig over, at der er så godt gang i forretningen, at han fra nytår siger goddag til endnu en sælger, så den samlede bemanding dermed kommer op på seks medarbejdere.

Nytår er samtidig skæringsdag for Softhusets regnskabsår, hvor Carsten Lundqvist forventer en forbedring af 2012-resultatet på omkring 50 procent i forhold til i fjor , hvor man endte med et overskud før skat på 385.000 kroner.

Læs mere:

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S