Konsulenthus vil teste 100 i job-kapløb

100 unge akademikere skal kæmpe om 20 stillinger som it-konsulent-trainees.

Artikel top billede

Hos Ciber Danmark mangler de konsulenter. Primært at den rigtig tunge slags. Derfor har selskabet nu besluttet at gå nye veje, for at få nye konsulenter.

Selskabet vil ansætte 20 unge akademikere, som trainees i seks måneder, for dermed selv at kunne oplære nye konsulter.

"Vi vil gerne hente nogle unge konsulenter ind for at kunne sikre vores vækst fremover. De typer systemkonsulenter vi har brug for, er der ikke så mange af," siger managed services-direktør John Jensen fra Ciber Danmark

For at få fat i de 20 trainess arrangerer Ciber Danmark en såkaldt Ciber Academy Dag på Børsen i København 3. december. Her håber Ciber at få 100 unge akademikere til at møde op og deltage i en række opgaver og test, hvorefter Ciber på tænke at ansætte 20 af dem i et trainee-forløb på seks måneder.

"Vi vil gerne have fat i nogle unge mennesker, som vi kan være med til at præge," siger direktør John Jensen.

Han indrømmer, at det heller ikke vil skade at få ung og frisk blod ind i den tunge konsulent-forretning.

"Vi hører bestemt ikke til i den lave ende, hvad gennemsnitsalder angår, så det er også en lille foryngelseskur. Det gør vi for at styrke vores forretning. Vi mener, at unge mennesker kan bidrage med en anden viden og en anden tilgang til markedet," siger John Jensen.

Han fortæller, at de 20 mennesker, der kommer igennem nåleøjet 3. december bagefter skal igennem et opstartsforløb, hvor man vurderer, hvor de passer i organisationen. Derefter vil de gennemgå et seks måneders forløb med specialisering i for eksempel SAP. Når de seks måneder er forbi, er det meningen at de 20 unge akademikere skal slippes løs som rigtige konsulenter.

"Enhver virksomhed, der har været så længe på markedet som os, har behov for nye impulser. Det er derfor vi gør det på denne måde," siger John Jensen.

Ciber Danmark har ifølge John Jensen 120 fastansatte konsulenter på det danske marked. På verdensplan har virksomheden 7000 konsulenter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job