Elgiganten åbner kæmpe varehus i Holbæk

Elgiganten satser på større butikker. Det nye varehus i Holbæk sniger sig ind på top fem over kædens største elektronikvarehuse.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

I morgen åbner Elgiganten et splinternyt varehus i Holbæk, der med sine 3.200 kvadratmeter bliver det største elektronikvarehus i Vestsjælland.

Varehuset erstatter det gamle varehus i Holbæk, og dermed følger Elgiganten op på planen om at udvide antallet af kvadratmeter frem for at udvide med flere varehuse.

For mindre end tre uger siden sagde den nye Elgiganten-direktør Peder Stedal til CRN, at den store kæde ønsker, at kunderne kan prøve varerne i butikken, før de køber dem.

Det skulle der blive rig mulighed for i det nye Holbæk-varehus. Ifølge varehuschef Markus Arnason får forretningen blandt andet en udstillingsvæg med plads til omkring 100 fladskærmsfjernsyn.

Elgiganten oplyser, at det nye varehus i Holbæk sniger sig ind blandt kædens fem største varehuse. Den største af kædens forretninger ligger i Aalborg og måler hele 4.500 kvadratmeter.

I går åbnede kæden et nyt kæmpevarehus i Malmø efter samme opskrift med større butiksareal og bredere udvalg.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S