Elgigantens danske gulddreng deserterer: Skifter til rival

Den nu tidligere succefulde direktør for Elgiganten Jesper Boysen skifter til konkurrenten.

Artikel top billede

Elgiganten mister sin regionaldirektør for Danmark og Centraleuropa.

Det sker fordi konkurrenten Expert har headhuntet Elgigantens danske topchef.

Expert, der på det seneste har fået fat i flere prominente Elgiganten-folk, har nu fået Jesper Boysen med om bord.

"Jesper har jo et indgående kendskab til det danske marked, så det vil vi gerne have glæde af," siger Lars Christensen, der er koncernchef i Expert.

Skiftet blev en realitet for en uge siden, men Jesper Boysen tiltræder først i Expert om et halvt års tid.

Når han begynder arbejdet i Expert, kan han smykke sig med titlen etableringsdirektør.

"Vi skal vi finde nogle placeringer til de lidt større varehuse, som vi har varslet lidt tidligere og det koncept skal Jesper være med til at udvikle," forklarer Lars Christensen.

Han ønsker ikke at svare på, hvad Jesper Boysen skal lave i perioden, indtil han officielt starter hos Expert til sommer.

Jesper Boysen stopper sin karriere i Elgiganten med en fornem succesrække på tre årsregnskaber med trecifrede millionoverskud.

ChannelWorld forsøger at få en kommentar fra Jesper Boysen.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job