Hårdeste nogensinde: Lang fængselsstraf til filmpirat

Det koster ekstra at være ledende medlem, lyder det fra dommeren til leder af pirat-gruppe.

Artikel top billede

40 måneders fængsel og en erstatning på 15.000 dollar (omkring 86.000 danske kroner) til branche-organisationen Motion Picture Association of America (MPAA), der varetager filmproducenternes interesser.

Sådan lyder dommen over 53-årige Gregory Cherwonik, et ledende medlem af BitTorrent-gruppen IMAGINE. 

Det er den længste straf, der nogensinde er givet for ulovlig fil-deling i USA.

The Verge skriver, at den hårde dom skal ses i lyset af, at Gregory Cherwonik har fungeret som administrator i gruppen. Derfor har han ifølge dommeren en højere status og et større ansvar end de tre andre medlemmer, der i sidste måned måtte nøjes med mellem 23 og 30 måneders fængsel.

IMAGINE var aktiv indtil slutningen af 2011, og ifølge anklageskriftet var gruppen ansvarlig for hele 41 procent af piratkopieringen af engelsksprogede film i perioden fra september 2009 til september 2011.

Wired skriver, at gruppen har benyttet servere i blandt andet USA, Canada og Frankrig til at dele film, der kun gik i biografen. 

Yderligere to medlemmer af gruppen har senere erkendt deres skyld, og de vil blive dømt næste år, skriver The Verge.

Wired er kommet i besiddelse af hele kendelsen. Læs det 32 sider lange dokument her (PDF)

Læs også:

YouSee: Danske pirater downloader ti millioner film

Dansk filmproducent vil selv jagte pirater

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S