Hårdeste nogensinde: Lang fængselsstraf til filmpirat

Det koster ekstra at være ledende medlem, lyder det fra dommeren til leder af pirat-gruppe.

Artikel top billede

40 måneders fængsel og en erstatning på 15.000 dollar (omkring 86.000 danske kroner) til branche-organisationen Motion Picture Association of America (MPAA), der varetager filmproducenternes interesser.

Sådan lyder dommen over 53-årige Gregory Cherwonik, et ledende medlem af BitTorrent-gruppen IMAGINE. 

Det er den længste straf, der nogensinde er givet for ulovlig fil-deling i USA.

The Verge skriver, at den hårde dom skal ses i lyset af, at Gregory Cherwonik har fungeret som administrator i gruppen. Derfor har han ifølge dommeren en højere status og et større ansvar end de tre andre medlemmer, der i sidste måned måtte nøjes med mellem 23 og 30 måneders fængsel.

IMAGINE var aktiv indtil slutningen af 2011, og ifølge anklageskriftet var gruppen ansvarlig for hele 41 procent af piratkopieringen af engelsksprogede film i perioden fra september 2009 til september 2011.

Wired skriver, at gruppen har benyttet servere i blandt andet USA, Canada og Frankrig til at dele film, der kun gik i biografen. 

Yderligere to medlemmer af gruppen har senere erkendt deres skyld, og de vil blive dømt næste år, skriver The Verge.

Wired er kommet i besiddelse af hele kendelsen. Læs det 32 sider lange dokument her (PDF)

Læs også:

YouSee: Danske pirater downloader ti millioner film

Dansk filmproducent vil selv jagte pirater

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S