Fujitsu snupper chef hos HP - igen

Endnu en tidligere HP-ansat vil nu bruge sine kræfter på at sætte fut i salget hos Fujitsu.

Artikel top billede

Efter kun en lille måned i jobbet har Fujitsus salgsdirektør Anton Therkildsen headhuntet sin tidligere kollega i HP til jobbet som chef for Fujitsus hardwaresalg i forhandlerkanal

Den nye mand er 38-årige Christian Jul Jensen, som startede i sit nye job her ved månedsskiftet. Han kommer fra et job som channel manager i HP's printforretning. Han har også tidligere arbejdet for VMdata og Atea.

Christian Jul Jensen afløser Kristian Reseke, som i oktober forlod Fujitsu efter kun godt et år i jobbet som kanalchef.

"Christians mission bliver at vokse vores produktforretning gennem kanalen, ved at sørge for at vores forhandlere er godt uddannet og har motivationen til at sælge vores varer. Så det er synlighed og godt købmandsskab, der kommer i fokus i hans nye job hos os," siger Anton Therkildsen.

Anton Therkildsen understreger, at Fujitsu fastholder sin offensive strategi med et mål om, at man indenfor det næste halvandet år skal nå "tocifrede" markedsandele på alle produktområder.

"Der er vi ikke i dag, og det er i høj grad kanalen, der skal drive den udvikling. Så udover ansættelsen af Christian, har vi også flyttet flere folk ind i vores kanalteam," lyder det fra Anton Therkildsen.

Læs mere:

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S