Fujitsu snupper chef hos HP - igen

Endnu en tidligere HP-ansat vil nu bruge sine kræfter på at sætte fut i salget hos Fujitsu.

Artikel top billede

Efter kun en lille måned i jobbet har Fujitsus salgsdirektør Anton Therkildsen headhuntet sin tidligere kollega i HP til jobbet som chef for Fujitsus hardwaresalg i forhandlerkanal

Den nye mand er 38-årige Christian Jul Jensen, som startede i sit nye job her ved månedsskiftet. Han kommer fra et job som channel manager i HP's printforretning. Han har også tidligere arbejdet for VMdata og Atea.

Christian Jul Jensen afløser Kristian Reseke, som i oktober forlod Fujitsu efter kun godt et år i jobbet som kanalchef.

"Christians mission bliver at vokse vores produktforretning gennem kanalen, ved at sørge for at vores forhandlere er godt uddannet og har motivationen til at sælge vores varer. Så det er synlighed og godt købmandsskab, der kommer i fokus i hans nye job hos os," siger Anton Therkildsen.

Anton Therkildsen understreger, at Fujitsu fastholder sin offensive strategi med et mål om, at man indenfor det næste halvandet år skal nå "tocifrede" markedsandele på alle produktområder.

"Der er vi ikke i dag, og det er i høj grad kanalen, der skal drive den udvikling. Så udover ansættelsen af Christian, har vi også flyttet flere folk ind i vores kanalteam," lyder det fra Anton Therkildsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland