Fujitsu snupper chef hos HP - igen

Endnu en tidligere HP-ansat vil nu bruge sine kræfter på at sætte fut i salget hos Fujitsu.

Artikel top billede

Efter kun en lille måned i jobbet har Fujitsus salgsdirektør Anton Therkildsen headhuntet sin tidligere kollega i HP til jobbet som chef for Fujitsus hardwaresalg i forhandlerkanal

Den nye mand er 38-årige Christian Jul Jensen, som startede i sit nye job her ved månedsskiftet. Han kommer fra et job som channel manager i HP's printforretning. Han har også tidligere arbejdet for VMdata og Atea.

Christian Jul Jensen afløser Kristian Reseke, som i oktober forlod Fujitsu efter kun godt et år i jobbet som kanalchef.

"Christians mission bliver at vokse vores produktforretning gennem kanalen, ved at sørge for at vores forhandlere er godt uddannet og har motivationen til at sælge vores varer. Så det er synlighed og godt købmandsskab, der kommer i fokus i hans nye job hos os," siger Anton Therkildsen.

Anton Therkildsen understreger, at Fujitsu fastholder sin offensive strategi med et mål om, at man indenfor det næste halvandet år skal nå "tocifrede" markedsandele på alle produktområder.

"Der er vi ikke i dag, og det er i høj grad kanalen, der skal drive den udvikling. Så udover ansættelsen af Christian, har vi også flyttet flere folk ind i vores kanalteam," lyder det fra Anton Therkildsen.

Læs mere:

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland