Fujitsu snupper chef hos HP - igen

Endnu en tidligere HP-ansat vil nu bruge sine kræfter på at sætte fut i salget hos Fujitsu.

Artikel top billede

Efter kun en lille måned i jobbet har Fujitsus salgsdirektør Anton Therkildsen headhuntet sin tidligere kollega i HP til jobbet som chef for Fujitsus hardwaresalg i forhandlerkanal

Den nye mand er 38-årige Christian Jul Jensen, som startede i sit nye job her ved månedsskiftet. Han kommer fra et job som channel manager i HP's printforretning. Han har også tidligere arbejdet for VMdata og Atea.

Christian Jul Jensen afløser Kristian Reseke, som i oktober forlod Fujitsu efter kun godt et år i jobbet som kanalchef.

"Christians mission bliver at vokse vores produktforretning gennem kanalen, ved at sørge for at vores forhandlere er godt uddannet og har motivationen til at sælge vores varer. Så det er synlighed og godt købmandsskab, der kommer i fokus i hans nye job hos os," siger Anton Therkildsen.

Anton Therkildsen understreger, at Fujitsu fastholder sin offensive strategi med et mål om, at man indenfor det næste halvandet år skal nå "tocifrede" markedsandele på alle produktområder.

"Der er vi ikke i dag, og det er i høj grad kanalen, der skal drive den udvikling. Så udover ansættelsen af Christian, har vi også flyttet flere folk ind i vores kanalteam," lyder det fra Anton Therkildsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura