Konkurrence: Vind en lynhurtig super-router!

Er dit trådløse netværk sløvt? Så deltag i konkurrencen om routeren Cisco Linksys EA6500 og dens sidekick WUMC710. Det vil flytte dit hjemmenetværk op i Superligaen.

Mobilen, fjernsynet, tablet-pc'en, køkkenradioen, konsollen og den bærbare computer.

Efterhånden er vores hjem fyldt med elektronik, der suger løs på det trådløse netværk. 

Det stiller naturligvis krav til hjemmenetværket, som skal håndtere datastrømmen i et rask tempo.

Hvis du i dag har en ældre og lidt langsom router, kan du være heldig at få den udskiftet med en helt ny og toptunet model.

Vi udlodder nemlig Cisco Linksys EA6500, som er en router i topklasse. Den leverer højhastighed på det trådløse netværk og har en lang rækkevidde.

Desuden er den udstyret med to USB-porte, der gør det muligt at koble eksempelvis en printer og en ekstern harddisk til hjemmenetværket.

Med Cisco Linksys EA6500 følger dens sidekick WUMC710.

Den er udstyret med fire porte til kablet netværk, men snakker trådløst sammen med routeren.

Det betyder, at den kan placeres i stuen og forbinde produkter til nettet via kabel, eksempelvis et ældre fjernsyn eller en konsol.

Cisco Linksys EA6500 og WUMC710 har en værdi af 2.650 kroner.

Du kan deltage i konkurrencen ved at klikke her.

Konkurrencen kører frem til onsdag den 19. december 2012 klokken 12.00.

Det er kun tilladt at deltage én gang, og forsøg på snyd fører til udelukkelse af konkurrencen.

Vinderen af konkurrencen får direkte besked.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics