Så mange har juridisk ballade med deres it-leverandører

Juridisk konflikt mellem kunde og leverandør er mere reglen end undtagelsen, når Danmarks største virksomheder arbejder med it-projekter.

Artikel top billede

Læs også:
KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser

Minister: Så mange CSC-projekter er gået galt

It-direktør skuffet over rapport om it-projekter

59 procent af de kontraktansvarlige i større danske virksomheder oplever, at it-projekter kører helt af sporet og ender i juridisk tvist eller konflikt.

Danske IT-Advokater kalder den høje konfliktfrekvens uacceptabel, og mener årsagen blandt andet skal findes i mangel på forventningsafstemning kunde og leverandør i mellem.

"Der kan naturligvis opstå konflikter i alle samarbejdsforhold. Men den frekvens, vi ser på it-området, er uacceptabel stor. Og det har enorme konsekvenser for både kunder og leverandører," mener Pia Jee Skou Eilertsen, der er certificeret it-advokat og bestyrelsesmedlem ved Danske IT-Advokater.

Tallet bygger en undersøgelse, der er foretaget af Danske IT-Advokater blandt kontraktansvarlige i landets 1.000 største virksomheder, hvor i alt 100 respondenter har deltaget.

Derfor opstår konflikterne

Ifølge Dansk IT-Advokater starter problemerne ofte i bestyrelseslokalerne, hvor it-kompetencerne ofte ikke er til stede.

"Der foretages en forhastet beslutning uden egentlige it-kompetencer. Derved forstår de måske ikke det fulde omfang af, hvad projektet vil betyde for virksomheden," mener Pia Jee Skou Eilertsen.

En anden årsag til konflikt, er en manglende anderkendelse af it-projekternes kompleksitet.

"Kunderne ser it-ydelsen som hyldevarer, som de kan købe som en hvilken som helst anden fysisk vare," siger Pia Jee Skou Eilertsen.

Uoverensstemmelser betyder økonomiske tab

Pia Jee Skou Eilertsen mener, at juridiske tvister medfører store økonomiske og tidsmæssige udfordringer for både kunde og leverandør.

"I yderste konsekvens, kan det betyde, at man må starte forfra med projektet. Projektet kan også blive forsinket, ikke bare måneder men årevis," fortæller Pia Jee Skou Eilertsen.

Selvom det har konsekvenser for begge parter, på falder den direkte økonomiske konsekvens ofte leverandøren.

"Hvis projekterne trækker ud, så vil det jo som regel være leverandøren, der skal betale for forsinkelser. For leverandøren kan det gå ud over virksomhedens omdømme, hvis leverandøren for et ry for ikke at kunne levere varen," siger Pia Jee Skou Eilertsen.

It-markedet er unikt

Pia Jee Skou Eilertsen mener, at det unikke ved it-området er, at markedet bevæger sig hurtigt.

"I it-branchen ser kunderne på produkterne som om, at man køber et fladt program eller at man køber en statisk ting. I virkeligheden griber det leverede it-projekt jo ofte ind i rigtig mange steder i organisationen," vurderer Pia Jee Skou Eilertsen og afslutter.

"Mange it-projekter er som udgangspunkt så komplekse, at det er naturligt, at virksomhederne ikke altid rammer plet hver gang. Men 59 procent er alt for meget," mener Pia Jee Skou Eilertsen.

Læs også:
KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser

Minister: Så mange CSC-projekter er gået galt

It-direktør skuffet over rapport om it-projekter

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S