Så mange har juridisk ballade med deres it-leverandører

Juridisk konflikt mellem kunde og leverandør er mere reglen end undtagelsen, når Danmarks største virksomheder arbejder med it-projekter.

Artikel top billede

Læs også:
KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser

Minister: Så mange CSC-projekter er gået galt

It-direktør skuffet over rapport om it-projekter

59 procent af de kontraktansvarlige i større danske virksomheder oplever, at it-projekter kører helt af sporet og ender i juridisk tvist eller konflikt.

Danske IT-Advokater kalder den høje konfliktfrekvens uacceptabel, og mener årsagen blandt andet skal findes i mangel på forventningsafstemning kunde og leverandør i mellem.

"Der kan naturligvis opstå konflikter i alle samarbejdsforhold. Men den frekvens, vi ser på it-området, er uacceptabel stor. Og det har enorme konsekvenser for både kunder og leverandører," mener Pia Jee Skou Eilertsen, der er certificeret it-advokat og bestyrelsesmedlem ved Danske IT-Advokater.

Tallet bygger en undersøgelse, der er foretaget af Danske IT-Advokater blandt kontraktansvarlige i landets 1.000 største virksomheder, hvor i alt 100 respondenter har deltaget.

Derfor opstår konflikterne

Ifølge Dansk IT-Advokater starter problemerne ofte i bestyrelseslokalerne, hvor it-kompetencerne ofte ikke er til stede.

"Der foretages en forhastet beslutning uden egentlige it-kompetencer. Derved forstår de måske ikke det fulde omfang af, hvad projektet vil betyde for virksomheden," mener Pia Jee Skou Eilertsen.

En anden årsag til konflikt, er en manglende anderkendelse af it-projekternes kompleksitet.

"Kunderne ser it-ydelsen som hyldevarer, som de kan købe som en hvilken som helst anden fysisk vare," siger Pia Jee Skou Eilertsen.

Uoverensstemmelser betyder økonomiske tab

Pia Jee Skou Eilertsen mener, at juridiske tvister medfører store økonomiske og tidsmæssige udfordringer for både kunde og leverandør.

"I yderste konsekvens, kan det betyde, at man må starte forfra med projektet. Projektet kan også blive forsinket, ikke bare måneder men årevis," fortæller Pia Jee Skou Eilertsen.

Selvom det har konsekvenser for begge parter, på falder den direkte økonomiske konsekvens ofte leverandøren.

"Hvis projekterne trækker ud, så vil det jo som regel være leverandøren, der skal betale for forsinkelser. For leverandøren kan det gå ud over virksomhedens omdømme, hvis leverandøren for et ry for ikke at kunne levere varen," siger Pia Jee Skou Eilertsen.

It-markedet er unikt

Pia Jee Skou Eilertsen mener, at det unikke ved it-området er, at markedet bevæger sig hurtigt.

"I it-branchen ser kunderne på produkterne som om, at man køber et fladt program eller at man køber en statisk ting. I virkeligheden griber det leverede it-projekt jo ofte ind i rigtig mange steder i organisationen," vurderer Pia Jee Skou Eilertsen og afslutter.

"Mange it-projekter er som udgangspunkt så komplekse, at det er naturligt, at virksomhederne ikke altid rammer plet hver gang. Men 59 procent er alt for meget," mener Pia Jee Skou Eilertsen.

Læs også:
KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser

Minister: Så mange CSC-projekter er gået galt

It-direktør skuffet over rapport om it-projekter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car