Her er årets vovehals, kriseknuser og unge håb

Flere it- og webfolk blandt vinderne af Ivækstprisen.

Artikel top billede

Vinderholdet 2012 - Ivækstprisen.

I denne uge blev der kåret vindere i den tilbagevendende konkurrence Ivækstprisen, der hædrer dansk iværksætter-iver. Og blandt vinderne af de i alt syv kategorier finder man flere nye webfirmaer, som ComON tidligere har omtalt.

Der blev uddelt priser i kategorierne: Årets idealist, kriseknuser, vovehals, væksteventyrer, unge håb  Kvindelige Iværksætter og en speciel jurypris

Årets Væksteventyrer blev hele holdet bag taxa-app'en ClickaTaxi. På et år er firmaet vokset fra to til 21 ansatte, der har skubbet den enkle bestillings-app ud på mange internationale markeder. Inden nytår skal den kunne bruges i 5.000 byer over hele verden.

Clickataxi fik også flere priser ved Årets App Awards.

Årets Vovehals blev Earlybird.dk, der har en lidt anden tilgang til dealsites som Downtown og Sweetdeal. Hos Earlybird.dk kan man finde tilbud på luksusrestauranter og Michelin-restauranter i København, der stadig har ledige borde på dagen. De fleksible spisegæster kan til gengæld få maden til en nedsat pris. Earlybird blev stiftet i 2011 af Brian Köster og Martin Aleth.
 
Årets Kriseknuser blev Bloggers Delight, som har skabt en platform for selvstændige bloggere, der i samlet flok kan konkurrere med etablerede medievirksomheder om annoncekroner, som tidligere omtalt på ComON.

Bloggers Delight stiftet af Henrik Akselbo har udviklet sig til Danmarks største blognetværk med over 140 tilknyttede blogs, der har tæt ved 500.000 unikke besøgende pr. måned.

Årets idealist

Prisen som "Årets Kvindelige Iværksætter" gik til Camilla Ley Valentin, medstifter af software-virksomheden Queue-it, der laver en cloud-baseret online kø-løsning, som anvendes til overload management på hjemmesider med ekstreme bruger-peaks.

Men Camilla Ley Valentin har også rettet sin opmærksomhed mod at få flere kvinder og unge til at tage springet til at blive IT-iværksættere. Derfor bidrager hun med hele sit hjerte i netværksgrupper og på iværksætterkurser og som mentor for yngre iværksætterkvinder. Camilla Ley Valentin har desuden fortalt om sin hverdag som iværksætter på ComON.

"Årets Unge Håb" gik til 20-årige Casper Blom, der i sine teenageår stiftede Billigegolfbolde.dk. Han har i dag en stribe websites som: Covers.dk, Starfashion.dk og Pixienova.com.

Årets idealistpris gik til Johanne Helger Lund, der gennem sit tøjmærke "Ecouture by Lund" producerer modetøj med et socialt ansvar. Det vil sige med økologiske materialer og gode arbejdsvilkår.

Årets jurypris gik til Asger Aamund for sin støtte til det danske iværksættermiljø.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S