Rygtet talte sandt: Comm2ig-profil går til Edgemo

Tidligere salgsdirektør i Comm2ig skal stå i spidsen for Edgemos offensiv på Sjælland.

Artikel top billede

Den tidligere salgsdirektør i den nordsjællandske forhandler Comm2ig, Torben Graversen, skal nu slå sine folder hos konkurrenten Edgemo, hvor han i denne uge er startet som leder af et nyåbnet salgskontor i Farum nord for København.

Torben Graversen sagde tidligere på året farvel til Comm2ig - angiveligt på grund af strategiske uoverensstemmelser - og det har siden da verseret rygter om, at han var på vej til Edgemo som en oplagt kandidat til at løfte opgaven med at opbygge Edgemos forretning øst for Storbælt.

"Det er rigtigt, at jeg skal støtte de ønsker, som Edgemo har i forhold til at udvide forretningen på Sjælland," lyder en første kortfattet kommentar fra Torben Graversen til Channelworld.

Channelworld arbejder på at få en uddybende kommentar fra Edgemos direktør Lars Andersen.

Læs mere:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS