Undersøgelse: Nu har danske forhandlere taget cloud til sig

Andelen af it-forhandlere, der sælger cloud er voldsomt stigende. Og salget af cloud-ydelser udgør en stadig større del af forretningen, viser undersøgelse fra Channelworld.

Artikel top billede

Efter et par år med udbredt skepsis overfor cloudbaserede it-løsninger, er skyen nu for alvor på vej ned i øjenhøjde med forhandlerne i den danske it-kanal.

I forbindelse med Channelworlds Image-undersøgelse, har Institut for Opinionsanalyse spurgt 1.116 danske it-forhandlerne, hvor stor en plads cloud i dag har i deres forretning.

Næsten halvdelen af forhandlerne - 49 procent - siger, at de i dag sælger eller rådgiver deres kunder om cloud-løsninger. Det er en markant stigning i forhold til i fjor, hvor kun godt en tredjedel af forhandlerne - 37 procent - svarede ja til samme spørgsmål.

På samme måde er andelen af forhandlere, der indenfor de næste to år forventer, at de "helt sikkert" eller "måske" vil sælge cloud-ydelser , steget fra 63 til 73 procent.

Forhandlernes svar viser også, at en stigende del af omsætningen hos de enkelte forhandlere kommer fra salg af cloud. Og ser man ud i fremtiden forventer forhandlerne, at cloud-andelen vil stige markante i løbet af de to næste år.

I dag siger tre ud af fire forhandlere, at cloud udgør mindre end 30 procent af deres forretning, og hos halvdelen af forhandlerne står cloud for mindre end ti procent af omsætningen.

Men ser man to år ud i fremtiden er det billede vendt på hovedet med næsten halvdelen af forhandlerne, der regner med at cloud fylder mere end de 30 procent og kun hver fjerde forventer at cloud står for mindre end ti procent af deres forretning.

Men kan forhandlerne så også tjene penge på cloud? Ja, siger 38 procent, som forventer, at cloud vil have en positiv påvirkning af indtjeningen i løbet af de næste to til tre år. For et år siden lå det tal på kun 31 procent.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job