Undersøgelse: Nu har danske forhandlere taget cloud til sig

Andelen af it-forhandlere, der sælger cloud er voldsomt stigende. Og salget af cloud-ydelser udgør en stadig større del af forretningen, viser undersøgelse fra Channelworld.

Artikel top billede

Efter et par år med udbredt skepsis overfor cloudbaserede it-løsninger, er skyen nu for alvor på vej ned i øjenhøjde med forhandlerne i den danske it-kanal.

I forbindelse med Channelworlds Image-undersøgelse, har Institut for Opinionsanalyse spurgt 1.116 danske it-forhandlerne, hvor stor en plads cloud i dag har i deres forretning.

Næsten halvdelen af forhandlerne - 49 procent - siger, at de i dag sælger eller rådgiver deres kunder om cloud-løsninger. Det er en markant stigning i forhold til i fjor, hvor kun godt en tredjedel af forhandlerne - 37 procent - svarede ja til samme spørgsmål.

På samme måde er andelen af forhandlere, der indenfor de næste to år forventer, at de "helt sikkert" eller "måske" vil sælge cloud-ydelser , steget fra 63 til 73 procent.

Forhandlernes svar viser også, at en stigende del af omsætningen hos de enkelte forhandlere kommer fra salg af cloud. Og ser man ud i fremtiden forventer forhandlerne, at cloud-andelen vil stige markante i løbet af de to næste år.

I dag siger tre ud af fire forhandlere, at cloud udgør mindre end 30 procent af deres forretning, og hos halvdelen af forhandlerne står cloud for mindre end ti procent af omsætningen.

Men ser man to år ud i fremtiden er det billede vendt på hovedet med næsten halvdelen af forhandlerne, der regner med at cloud fylder mere end de 30 procent og kun hver fjerde forventer at cloud står for mindre end ti procent af deres forretning.

Men kan forhandlerne så også tjene penge på cloud? Ja, siger 38 procent, som forventer, at cloud vil have en positiv påvirkning af indtjeningen i løbet af de næste to til tre år. For et år siden lå det tal på kun 31 procent.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S