Omstridt nordjysk broker begår ham-skifte

Den omstridte nordjyske broker Cess Danmark har gang i et større ham-skifte.

Artikel top billede

På den nordjyske it-broker Cess-Danmarks hjemmeside kan man læse, at selskabet har skiftet bank.

Men nok så interessant er det, at i forbindelse med "bank-skiftet", er der pludselig også dukket et helt nyt selskab op, som kunderne skal handle med i stedet for hos Cess-Danmark.

Det drejer sig om firmaet "Handelsselskabet Nordjylland A/S". Det optræder pludselig overalt på Cess-Danmarks hjemmeside. Blandt andet under "Get in touch", nederst på hjemmesiden og i en nyhed om bankskiftet.

Ifølge erhvervsdatabasen BIQ er der tale om et helt nyt selskab, stiftet, den 10. december 2012.

Bag selskabet, hvis direktør er Cess-Danmark-direktøren Nikolaj Johansen, står blandt andet Nikolaj Johansen Holding ApS.

Cess-Danmark har over det seneste års tid været genstand for en del opmærksomhed. Blandt andet fordi selskabets tidligere salgsdirektør Dennis Nielsen blev tilbageholdt af de amerikanske myndigheder i forbindelse med en sag af ulovlig eksport.

Sagen involverede en samhandelspartner, der siden er blevet dømt for ulovlig eksport til Iran.

I sommer afleverede Cess-Danmark et regnskab med et stort millionunderskud. Og det kom frem at en leverandør truer med at anlægge retssag mod Cess-Danmark på grund af en mislykket millionordre.

Channelworld har forsøgt at få Cess-Danmarks direktør Nikolaj Johansen til at forklare, hvorfor han har stiftet det nye selskab, og hvorfor det nu pryder hjemmesiden hos Cess-Danmark så mange steder.

Men Nikolaj Johansen vil ikke svare på spørgsmål.

"Ingen kommentarer," er han eneste svar

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S