Omstridt nordjysk broker begår ham-skifte

Den omstridte nordjyske broker Cess Danmark har gang i et større ham-skifte.

Artikel top billede

På den nordjyske it-broker Cess-Danmarks hjemmeside kan man læse, at selskabet har skiftet bank.

Men nok så interessant er det, at i forbindelse med "bank-skiftet", er der pludselig også dukket et helt nyt selskab op, som kunderne skal handle med i stedet for hos Cess-Danmark.

Det drejer sig om firmaet "Handelsselskabet Nordjylland A/S". Det optræder pludselig overalt på Cess-Danmarks hjemmeside. Blandt andet under "Get in touch", nederst på hjemmesiden og i en nyhed om bankskiftet.

Ifølge erhvervsdatabasen BIQ er der tale om et helt nyt selskab, stiftet, den 10. december 2012.

Bag selskabet, hvis direktør er Cess-Danmark-direktøren Nikolaj Johansen, står blandt andet Nikolaj Johansen Holding ApS.

Cess-Danmark har over det seneste års tid været genstand for en del opmærksomhed. Blandt andet fordi selskabets tidligere salgsdirektør Dennis Nielsen blev tilbageholdt af de amerikanske myndigheder i forbindelse med en sag af ulovlig eksport.

Sagen involverede en samhandelspartner, der siden er blevet dømt for ulovlig eksport til Iran.

I sommer afleverede Cess-Danmark et regnskab med et stort millionunderskud. Og det kom frem at en leverandør truer med at anlægge retssag mod Cess-Danmark på grund af en mislykket millionordre.

Channelworld har forsøgt at få Cess-Danmarks direktør Nikolaj Johansen til at forklare, hvorfor han har stiftet det nye selskab, og hvorfor det nu pryder hjemmesiden hos Cess-Danmark så mange steder.

Men Nikolaj Johansen vil ikke svare på spørgsmål.

"Ingen kommentarer," er han eneste svar

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S