Omstridt nordjysk broker begår ham-skifte

Den omstridte nordjyske broker Cess Danmark har gang i et større ham-skifte.

Artikel top billede

På den nordjyske it-broker Cess-Danmarks hjemmeside kan man læse, at selskabet har skiftet bank.

Men nok så interessant er det, at i forbindelse med "bank-skiftet", er der pludselig også dukket et helt nyt selskab op, som kunderne skal handle med i stedet for hos Cess-Danmark.

Det drejer sig om firmaet "Handelsselskabet Nordjylland A/S". Det optræder pludselig overalt på Cess-Danmarks hjemmeside. Blandt andet under "Get in touch", nederst på hjemmesiden og i en nyhed om bankskiftet.

Ifølge erhvervsdatabasen BIQ er der tale om et helt nyt selskab, stiftet, den 10. december 2012.

Bag selskabet, hvis direktør er Cess-Danmark-direktøren Nikolaj Johansen, står blandt andet Nikolaj Johansen Holding ApS.

Cess-Danmark har over det seneste års tid været genstand for en del opmærksomhed. Blandt andet fordi selskabets tidligere salgsdirektør Dennis Nielsen blev tilbageholdt af de amerikanske myndigheder i forbindelse med en sag af ulovlig eksport.

Sagen involverede en samhandelspartner, der siden er blevet dømt for ulovlig eksport til Iran.

I sommer afleverede Cess-Danmark et regnskab med et stort millionunderskud. Og det kom frem at en leverandør truer med at anlægge retssag mod Cess-Danmark på grund af en mislykket millionordre.

Channelworld har forsøgt at få Cess-Danmarks direktør Nikolaj Johansen til at forklare, hvorfor han har stiftet det nye selskab, og hvorfor det nu pryder hjemmesiden hos Cess-Danmark så mange steder.

Men Nikolaj Johansen vil ikke svare på spørgsmål.

"Ingen kommentarer," er han eneste svar

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse