Omstridt nordjysk broker begår ham-skifte

Den omstridte nordjyske broker Cess Danmark har gang i et større ham-skifte.

Artikel top billede

På den nordjyske it-broker Cess-Danmarks hjemmeside kan man læse, at selskabet har skiftet bank.

Men nok så interessant er det, at i forbindelse med "bank-skiftet", er der pludselig også dukket et helt nyt selskab op, som kunderne skal handle med i stedet for hos Cess-Danmark.

Det drejer sig om firmaet "Handelsselskabet Nordjylland A/S". Det optræder pludselig overalt på Cess-Danmarks hjemmeside. Blandt andet under "Get in touch", nederst på hjemmesiden og i en nyhed om bankskiftet.

Ifølge erhvervsdatabasen BIQ er der tale om et helt nyt selskab, stiftet, den 10. december 2012.

Bag selskabet, hvis direktør er Cess-Danmark-direktøren Nikolaj Johansen, står blandt andet Nikolaj Johansen Holding ApS.

Cess-Danmark har over det seneste års tid været genstand for en del opmærksomhed. Blandt andet fordi selskabets tidligere salgsdirektør Dennis Nielsen blev tilbageholdt af de amerikanske myndigheder i forbindelse med en sag af ulovlig eksport.

Sagen involverede en samhandelspartner, der siden er blevet dømt for ulovlig eksport til Iran.

I sommer afleverede Cess-Danmark et regnskab med et stort millionunderskud. Og det kom frem at en leverandør truer med at anlægge retssag mod Cess-Danmark på grund af en mislykket millionordre.

Channelworld har forsøgt at få Cess-Danmarks direktør Nikolaj Johansen til at forklare, hvorfor han har stiftet det nye selskab, og hvorfor det nu pryder hjemmesiden hos Cess-Danmark så mange steder.

Men Nikolaj Johansen vil ikke svare på spørgsmål.

"Ingen kommentarer," er han eneste svar

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job