DNS-blokeringer fortsætter: Ejendomsmægler får bremset konkurrent

De omstridte blokeringer af danskernes internet fortsætter.

Artikel top billede

Den danske ejendomsmægler Home har har fået oprettet DNS-blokering af en spansk boligformidler. Det betyder, at man snart ikke længere kan besøge Homelifespain.com fra en dansk internetforbindelse. 

Blokeringen kommer, kort tid efter at danske politikere ellers besluttede at droppe den kontroversielle blokeringsmetode i lægemiddelloven og i fremtidig lovgivning.

I tvisten mellem Home og den spanske formidler af ferieboliger Homelife Properties er der tale om en væremærkekrænkelse. Home har helt tilbage i 2011 fået Sø- og Handelsrettens ord for, at spanierne krænker den danske kædes væremærkerettigheder ved at bruge ordet "home", når de formidler fast ejendom henvendt til danske forbrugere.

Afgørelsen i Sø- og Handelsretten fik ikke den spanske hjemmeside til at skifte navn eller strategi, og derfor har Home nu ved fogedretten på Frederiksberg krævet at Telenor skal DNS-blokere for adgangen til den spanske hjemmeside.

Ellers kan Telenor ifølge dansk retspraksis gøres medansvarlig for den varemærkekrænkelse, som den spanske virksomhed udøver.

Homes advokater havde forsøgt at få teleselskabet til at lave DNS-blokeringen uden rettens indblanding. Men teleselskabernes praksis på området er at kræve en dommers afgørelse, før hjemmesider blokeres - som det også blev gjort ved spærringen af Grooveshark og Pirate Bay.

"Vi skal ikke bruge DNS-blokeringer længere"

Men teleselskaberne tager sjældent kampen op på vegne af de parter, som DNS-blokeringerne reelt er rettet imod - og de ellers midlertidige fogedretsafgørelser ender med at blive sagernes endestation.

Det er med til at skabe de retssikkerhedsmæssige problemer, som flere parter har peget på. For eksempel at man ikke ved, hvornår en spærring ophæves igen. At ingen har et samlet overblik over, hvilke sider der er blokeret for danske besøg, og at firmaer, der ejer de pågældende hjemmesider, sjældent informeres om, at de er blevet blokeret. 

Blokeringen af den spanske hjemmeside kommer paradoksalt nok, kort tid efter at et flertal i Folketinget besluttede at fjerne DNS-blokering som en måde at bekæmpe salg af ulovlig medicin til danskerne på. Politikerne gav samtidig håndslag på, at den samme type blokering i fremtiden ikke skal indbygges i ny lovgivning.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Enhedslistens Stine Brix og Venstres Michael Aastrup Jensen, der har udtalt, at DNS-blokeringer kun bør anvendes til blokering af børneporno.

ComON har også forgæves forsøgt at få en kommentar fra Homelife Properties.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S